آمادگی مازندران برای تولید ۳۰ هزار تن کاغذ کتاب‌های درسی

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌  رضا‌مراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش روز گذشته در گفت‌وگویی اعلام کرده است، کل نیاز آموزش و پرورش به کاغذ کتاب‌های درسی ۳۰ هزار تن است، اما ظرفیت این کارخانه به اندازه نیاز آموزش و پرورش نیست.این در حالی است که پیشتر مدیرعامل کارخانه مازندران در گفت‌وگو با تسنیم از پاسخگویی این کارخانه به  کل نیاز آموزش و پرورش برای کاغذ کتاب‌‌های درسی خبر داده بود.

اما محمد علوی‌تبار معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به پیگیری تسنیم مبنی بر نیاز واقعی آموزش و پرورش به کاغذ کتاب‌های درسی، نیاز واقعی به کاغذ و مقوا برای چاپ کتاب‌های درسی را ۵۰ هزار تن عنوان کرد.

امید نیک‌نژاد مدیرعامل کارخانه چوب و کاغذ مازندران  که پیشتر نیز اعلام کرده بود بالغ بر ۳۹ هزار تن کاغذ مورد نیاز آموزش و پرورش را تولید خواهد کرد،‌ می‌گوید: ما اکنون توانمندی تولید ۳۰ هزار تن کاغذ مورد نیاز کتاب‌های درسی را در مازندران داریم،‌ منتهی هنوز قرارداد این شرکت با آموزش  و پرورش نهایی نشده است. پیش از این اعلام کرده بودیم که آمادگی تولید ۳۹ هزار تن برای آموزش و پرورش وجود دارد،‌ اما با توجه به اینکه چند ماهی از سال گذشت و قرارداد امضا نشد،‌ ما برای تامین نقدینگی بخشی از تولید انجام شده را به ناشران عرضه کردیم.

وی با اشاره به بحث تامین اعتبار از سوی دولت ادامه می‌دهد:‌ همان‌طور که وزیر آموزش و پرورش نیز در گفت‌وگوهای خود اشاره داشته است،‌ در حال پیگیری اعتبارات لازم هستند تا بتوانیم قرارداد را امضا کنیم‌، البته با حمایت و دستور معاون اول رئیس جمهور به زودی قرارداد ما با آموزش و پرروش نهایی می‌شود.

نیک‌نژاد با اشاره به رشد ۶۵ درصدی تولید کاغذ در کارخانه مازندران در چهار ماهه نخست سال نسبت به سال گذشته تصریح می‌کند: بخشی از تولید ما میان ناشران توزیع شده است،‌ برخی ناشران کمک درسی و ناشران معمولی از مشتریان کاغذ داخلی هستند. البته ما ارسال مستقیم به بازار آزاد نداریم.

وی با اشاره به عرضه کاغذ داخلی با قیمت مصوب سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده،‌ اصلی‌ترین مشکل تولید کاغذ در این کارخانه را نبود چوب عنوان کرده و می‌افزاید: متاسفانه با سازمان جنگل‌ها به هیچ نتیجه‌ای نرسیدیم،‌ قرار بود همکاری‌هایی صورت بگیرد ولی هنوز پرونده حقوقی ما راه به جایی نبرده است.

نیک‌نژاد ادامه می‌دهد: اگر سازمان جنگل‌ها حمایت کند تا برداشت چوب‌های شکسته و افتاده و یا پروژه‌های عمرانی جنگل به نفع تولید کاغذ انجام شو‌د،‌ بخشی از مشکل ما حل خواهد شد،‌ ما حاضر هستیم با قیمت کارشناسی این اتفاق رخ دهد و خارج از ماجرای طلبی که کارخانه از سازمان جنگل‌ها دارد،‌ این موضوع پیش رود. رویکرد و بحث ما ناظر به برداشت از جنگل نیست، بحث ما این است که برخی اوقات به دلیل طرح‌های عمرانی،‌ نصب دکل‌های برق، مخابرات، گاز و … برداشت‌هایی صورت می‌گیرد که این برداشت‌ها در اختیار کارخانه قرار گیرد. بحث چوب‌های شکسته و بر زمین افتاده نیز وجود دارد که بیت‌المال است و متاسفانه هدر می‌رود،‌ مطالبه ما این است که با نظارت سازمان جنگل‌ها اجازه دهند ما این‌ها را برداشته و به کارخانه حمل کنیم.