یک مسؤول در وزارت ارشاد در گفت‌وگو با فارس: کاغذ ناشران به زودی تحویل می‌شود

نماینده معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تعویق در تحویل کاغذ به ناشران در روزهای پایانی سال ۹۷ تا به امروز به دلیل انبارگردانی بوده و

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، برخی از ناشران در روزهای منتهی به سال ۹۷ با پرداخت هزینه‌هایی درخواست دریافت کاغذ برای انتشار کتاب داشته‌اند، این دسته از متقاضیان وجه اعلام شده از سوی تعاونی آشنا را پرداخت کرده، اما تا به امروز (از ۲۰ اسفند۹۷) کاغذ خود را دریافت نکرده‌اند. این در حالی است که این ناشران اعلام می‌کنند باید تا ۷۲ ساعت کاغذها دریافت می‌شده.

با توجه به در پیش بودن نمایشگاه کتاب تهران کاغذ از ضروری‌ترین کالاهای مورد نیاز نشر است. اما گلایه ناشران همچنان ادامه دارد.

در این خصوص تلاش خبرنگار فارس برای تماس با مهدی اسماعیلی راد مدیر اتحادیه شرکت‌های تعاونی ناشران ایران (آشنا) بارها و بارها بی نتیجه ماند، اما گفت‌وگویی با «احمد کمالی‌نژاد»، نماینده معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این خصوص صورت گرفت که شرح آن را در ذیل می‌خوانید.

کمالی‌نژاد، نماینده معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به اینکه برخی ناشران پول واریز کرده اند اما کاغذ دریافت نکرده‌اند گفت: معمولا آخر هر سال شاهد انبار گردانی هستیم تا اطلاعات بروز شود، اما وعده داده شده تا بیست فروردین وضعیت انبارها قابل تحویل باشد. تعویق به دلیل بحث انبار گردانی بوده و ممکن است زودتر هم کاغذها را به ناشران تحویل دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ناشران و دریافت کنندگان کاغذ از کیفیت کاغذ های دریافتی راضی هستند یا نه گفت: ما تلاشمان این بوده که تا پایان سال هرچه اطلاعات در سامانه کاغذ بوده تخصیص را انجام دهیم و اطلاعات به صفر برسد، اما به انبار گردانی برخورد کردیم، در حال حاضر هم با وجود تعطیلات به تعویق افتاده است. البته تا ۲۹ اسفند تلاش شد انبار بسته نشود اما از دست ما خارج بود. اما کیفیت کاغذهای هندی، چینی و اندونزی خوب است. تخصیص کاغذ تا پایان سال ۹۷ صفر شده مگر اینکه اطلاعات در سامانه همزمان با تعطیلات وارد شده باشد.

وی در پاسخ به این سوال که تعدادی از ناشران هنوز کاغذ دریافت نکرده‌اند درحالی که ۲۰ اسفند پول واریز کرده اند، گفت: همه کاغذها بزودی تحویل می‌شود،‌ پیش فاکتور دریافت شده و ناشران با حواله بزودی از انبار کاغذ تحویل می‌گیرند.