تنظیم لایحه نوسازی صنعت چاپ الزامی است/ نمادهای هویتی مثل زبان فارسی باید در این صنعت مورد توجه قرار گیرد

وزیر فرهنگ با بیان اینکه تنظیم لایحه نوسازی صنعت چاپ الزامی است، گفت: صنعت چاپ و بسته‌بندی از حوزه‌های مهم در صنایع فرهنگی و ویترین اصلی حوزه پیشرفت کشور به شمار می‌رود که می‌بایست نمادهای فرهنگی چون زبان فارسی در این صنعت مورد توجه ویژه قرار گیرد.

​به گزارش ایلنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) شامگاه سه شنبه بیست و هفتم دی ماه با حضور در مراسم اختتامیه بیست و دومین جشنواره ملی صنعت چاپ و نشر ضمن تقدیر از فعالان این عرصه، پای دغدغه‌های برخی از فعالان نشست.

وزیر فرهنگ در بخش پایانی این مراسم که با حضور پرشور فعالان صنعت چاپ و نشر در تالار وحدت تهران برگزار شد به موانع پیش روی این صنعت اشاره کرد و گفت: چالش‌های قانونگذاری این حوزه با تدوین لایحه نوسازی صنعت چاپ و تصویب در دولت و مجلس قابل حل خواهد بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی حرکت به سوی ملی کردن صنعت چاپ و نشر را از کلان برنامه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست و گفت: شاید تحقق خودکفایی کامل در همه بخش‌های چاپ و نشر کشور زمان بر باشد اما طی یکسال اخیر گام‌های مهمی در این مسیر برداشته شده است.

اسماعیلی با اشاره به تحول بنیادین آموزش‌های هنری در دوره جدید فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: آموزش‌های هنری در قالب قرارگاه محرومیت زدایی، توسعه هنرستان‌ها و ایجاد رشته‌های جدید برای مهارت افزایی از جمله اقدامات حمایتی در امر آموزش‌های فرهنگی و هنری محسوب می‌شود.

وی با تاکید بر این که صنعت چاپ، ویترین اصلی پیشرفت کشور است، گفت: این صنعت از مصادیق اصلی صنایع فرهنگی است و با اینکه جز صنایع به حساب می‌آید اما ذاتا مقوله‌ای فرهنگی است.

اسماعیلی در پایان گفت: افتخار جامعه ایران به فرهنگی بودن آن است زیرا تحولات ایران فرهنگ پایه است؛ بر این اساس پرچم داری ایران در حوزه فرهنگ باید در فعالیت چاپ و نشر جلوه‌گر شود.

گفتنی است در این مراسم با حضور وزیر فرهنگ از نمایه رشته‌های مصوب مهارتی صنعت چاپ رونمایی شد و برگزیدگان پنجمین دوسالانه هنر طراحی کتاب، «نشان شیرازه» معرفی شدند. همچنین تفاهم نامه تاسیس مرکز علمی پژوهشی فناوری (انستیتو چاپ) میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دانشگاه امیرکبیر به امضا رسید.