دستگاه از بین برنده ویروس های کاغذ ساخته شد

محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی و ساخت دستگاه از بین برنده ویروس، میکروب و باکتری کاغذهای کاربردی در ادارات شدند.

بدستگاه از بین برنده ویروس‌های کاغذ ساخته شده گزارش خبرنگار حوزه علم و فناوری گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای سیف الله زنجانی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در خصوص دستگاهی که در این شرکت ساخته شده به خبرنگار مهر گفت: ما موفق شدیم به سفارش معاونت علمی و فناوری دستگاهی را طراحی کنیم که ضد عفونی کننده، استرلیزه و میکروب زدایی از کاغذ است.

وی با بیان اینکه بعد از درخواست معاونت علمی ظرف دو ماه توانستیم این دستگاه را به تولید برسانیم، خاطرنشان کرد: ما در این شرکت در زمینه‌های کشاورزی، دارویی و …فعالیت می‌کردیم و توانایی ساخت چنین دستگاهی را به سفارش معاونت علمی داشتیم.

آقای زنجانی خاطرنشان کرد: این دستگاه قابلیت ضد عفونی هر نوع کاغذی را دارد و در مدت زمان کوتاهی این کار را انجام می‌دهد تا از انتشار ویروس کرونا به واسطه کاغذهای جابجا شده توسط کارمندان جلوگیری شود.

وی افزود: این دستگاه همانند یک ماکروویو است که برای نخستین بار در خاورمیانه و آسیا در این شرکت طراحی و ساخته شده است.

مدیرعامل شرکت با بیان اینکه این دستگاه تایید شده و به بهره‌برداری رسیده است، عنوان کرد: معاونت علمی و فناوری هر آزمایشی که مد نظرشان بود را به صورت کتبی به انستیتو پاستور ایران فرستادند که نتیجه بخش بود.

وی گفت: انستیتو پاستور ایران به معاونت علمی اعلام کرد که این دستگاه همه آیتم‌های از بین بردن ویروس و.. را دارد.

به گفته زنجانی، از بین بردن باکتری سخت‌تر از ویروس است اما این دستگاه قابلیت از بین بردن هر دو را دارد.

مدیرعامل شرکت با تاکید بر اینکه تا ۹۸ درصد ویروس، باکتری و میکروب از کاغذ با این دستگاه از بین می‌رود، گفت: اکنون در مرحله تولید هستیم و برخی سازمان‌ها هم به ما سفارش داده‌اند.

وی با بیان اینکه دستگاه از بین برنده ویروس و باکتری کاغذ در دمای ۸۰-۷۰ درجه عملیات استرلیزه کردن کاغذ را انجام می‌دهد، اضافه کرد: این دستگاه قابلیت دارد تا در عرض پنج دقیقه حجم زیادی از کاغذ را میکروب و ویروس زدایی کند.

آقای زنجانی گفت: اکنون این دستگاه در معاونت علمی و فناوری استفاده می‌شود و نهادهای دیگر هم از شرکت ما درخواست داشته‌اند تا دستگاه را در اختیارشان قرار دهیم.

وی با بیان اینکه تجهیزات این دستگاه کاملاً ایرانی است و تولید ۹۹ درصدی این دستگاه در شرکت ما انجام گرفته گفت: اکنون دانش فنی دستگاه را به دست آورده‌ایم و ظرفیت تولید سالیانه ۱۲۰ دستگاه را داریم.

این فعال فناور ادامه داد: می‌توانیم در هر ماه ۱۰ دستگاه تولید کنیم و امکان افزایش تولید تا ۲۰۰ دستگاه را داریم.

وی افزود: نهادهای امنیتی، نیروهای مسلح و غیره نیز می‌توانند از این دستگاه به راحتی استفاده کنند.

آقای زنجانی در خصوص برنامه صادراتی شرکت گفت: برای صادرات هم برنامه داریم که به ترکیه، گرجستان، کشورهای آسیای شرقی دستگاه را صادر کنیم. البته که با روسیه هم مذاکراتی داشته‌ایم و امیدواریم خریدار دستگاه‌های ما باشند.