ششمین نمایشگاه بین‌المللی کاغذ آغاز به‌کار کرد

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، این نمایشگاه با حمایت وزارت صنعت معدن و تجارت و انجمن ها و تعاونی های مرتبط در سه حوزه اصلی (خودکفایی در تولید داخلی، صادرات و بازاریابی و ماشین آلات، صنایع و تجهیزات) برگزار می‌شود.

در این نمایشگاه که نسبت به دوره گذشته ۱۰۰درصد رشد نشان می‌دهد، شرکت ها و واحدهای تولیدی داخلی و خارجی گرد هم آمده و ضمن ارائه آخرین فناوری‌های این حوزه، با یکدیگر به تبادل اطلاعات و بررسی همکاری‌های مشترک می‌پردازند.

همچنین بخش ویژه ای نیز به شرکت‌های دانش بنیان و استارت‌آپ ها اختصاص داده شده تا این شرکت ها بتوانند نوین ترین خدمات و فعالیت های نوآورانه خود را در معرض دید مخاطبان قرار دهند.

در کشور سالیانه بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن کاغذ تولید می‌شود که این رقم ۴۰ درصد بیش از نیاز داخلی است و بقیه آن به کشورهای مختلف از جمله اروپا، آسیا و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود.

در حال حاضر۱۲۰ کارخانه در زمینه تولید کاغذ در کشور فعالیت دارند که به‌جز تامین ماده اولیه آخال (ضایعات کارتن و کاغذ)، با مشکل خاصی مواجه نیستند.

مصرف سالیانه کاغذ و مقوا در ایران نزدیک‌به یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن و حجم واردات نیز سالیانه حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن است.

برپایه این گزارش، نیاز سالیانه کشور به کاغذ بسته‌بندی ۸۵۰ هزار تن است، این در حالی است که سالیانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن از این کاغذ تولید و مازاد آن به کشورهای مختلف از جمله اروپا، آسیا و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس صادر می‌شود.

در زمینه کاغذ تحریر، نیاز سالیانه کشور حدود ۲۵۰ هزار تن است که از این رقم حدود ۵۰ هزار تن در داخل تولید می شود. البته ظرفیت ایجاد شده هم کمتر از نیاز داخل و چیزی حدود ۱۸۰ هزار تن است . همچنین مصرف سالیانه کاغذ کتاب درسی ۴۰ هزار تن است.

برپایه این گزارش، سالیانه ۱۲۰ هزار تن کاغذ بهداشتی در کشور مصرف می‌شود، اما تولید در این عرصه بیش از ۲۰۰ هزار تن است.

میزان تولید مقوا در کشور نیز سالیانه ۲۵۰ هزار تن و میزان مصرف ۱۱۰ هزار تن است که حدود یکصد هزار تن آن صادر می شود. همچنین میزان تولید سالیانه تیشو ۱۷۵ هزار تن و میزان مصرف آن ۱۶۰هزار تن است .

به گفته کارشناسان، اکنون سرانه مصرف انواع کاغذ در کشورمان ۲۲ کیلوگرم، در اروپا ۵۵ کیلوگرم و در آمریکا ۱۶۰ کیلوگرم است.

ششمین نمایشگاه بین‌المللی کاغذ، مقوا، کارتن، فرآورده‌های سلولزی و ماشین‌آلات وابسته از امروز تا چهارم مرداد هر روز از ساعت هشت تا ۱۵ در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آماده بازدید علاقه‌مندان است.