طریقه چاپ سابلیمیشن در چاپخانه و کاربردهای آن

مسلما شما هم با تی شرت هایی روبرو شده اید که تصویر خود فرد بر روی آن چاپ شده است! چاپ روی تی شرت، لیوان، سنگ، کاشی، چوب و پارچه از دسته اشیاهایی هستند که چاپ روی آنها بایستی از طریق چاپ سابلیمیشن انجام شود. در واقع چاپ سابلیمیشن نوعی از چاپ حرارتی می باشد که برای چاپ بر روی لیوان کافیست طرحی که آماده کرده اید را پرینت بگیرید و بر روی محصول موردنظرتان با حرارت بچسبانید. حال ما در این مقاله می خواهیم کلیدی ترین نکات را در قالب تعریف چاپ سابلیمیشن، کاربرد آن و تمامی آنچه باید بدانید را برایتان ارائه دهیم. با ما همراه باشید.
چاپخانه
چاپ سابلیمیشن چیست؟

چاپ سابلیمیشن یک چاپ حرارتی می باشد که به دلایلی همچون: مقرون به صرفه بودن، راحتی و دسترسی آسان، بسیار مورد توجه قرار گرفته و مشتریان خاص خودش را دارد. در این چاپ، روش اجرا بسیار راحت است و برای چاپ هر نوع تصویر و متنی، کافیست طرح موردنظر را پرینت گرفته و بر روی محصول چاپ کنید. از این رو اگر می خواهید طرح خاصی را بر روی محصولاتی همچون: تی شرت، سنگ، کاشی، پارچه و لیوان چاپ کنید، بایستی از چاپ سابلیمیشن استفاده کنید.
ویژگی های چاپ سابلیمیشن در چاپخانه:

امروزه این چاپ، یکی از پرمخاطب ترین چاپ ها محسوب میشود و یکی از مهمترین و اصلی ترین ویژگی های چاپ سابلیمیشن، ارزان بودن آن است و مشتری می تواند در هر تیراژی از این نوع چاپ استفاده نماید. کیفیت بالای چاپ بر روی محصولات، از دیگر مزایای استفاده از چاپ سابلیمیشن می باشد که می تواند در کنار هزینه پایین، دو فاکتور مهم و ضروری به شمار آید، بدین منظور مشتری این امکان را دارد که کارهایش را در تیراژ پایین حتی یک عدد هم سفارش دهد. چاپ سابلیمیشن قابل شستشو می باشد و به همین دلیل هم محصولاتی مانند تی شرت و یا لیوان مورد استقبال قرار می گیرد. همچنین پاک نشدن چاپ بعد از چاپ هم از دیگر مزایای این روش چاپی است.
چاپ سابلیمیشن چگونه در چاپخانه انجام می شود؟

این روش چاپ بسیار راحت و کاربردی است و فقط کافیست شما طرح موردنظرتان را آماده کرده باشید. بعد از طراحی بایستی طرحتان را روی کاغذهایی که مخصوص سابلیمیشن می باشد با پرینترهای جوهر افشان پرینت بگیرید. همچنین یادتان باشد، برای استفاده از این روش چاپ، حتما بایستی طرحتان برگردانده شود و یا به صورت mirror چاپ شود، تا بعد از چاپ، شما را متعجب نکند. از این رو حتما به این نکته توجه لازم را داشته باشید، بعد از پرینت، نوبت به چسباندن کاغذ پرینت شده بر روی محصول موردنظر (لیوان یا خودکار) می باشد، که توسط چسب نسوز به راحتی قابل انجام شدن است و اما چاپ سابلیمیشن چگونه انجام می شود؟ در واقع در چاپ سابلیمیشن، عملیات چاپ به اینصورت است که با حرارت مستقیم و یکنواخت جوهر به جسم موردنظر منتقل شده و عملیات چاپ به پایان می رسد!
نکته ای که باید در رابطه با چاپ سابلیمیشن بدانید!

کیفیت در چاپ سابلیمیشن بسیار مهم و ضروری است و بایستی طرحتان با کیفیت باشد. از این رو قبل از چاپ، حتی الامکان از طرح خود بر روی کاغذ مخصوص سابلیمیشن پرینت بگیرید تا کیفیت را در آنجا تست نمایید، اگر از چاپ رضایت نداشتید، بهتر است هد را پاک کرده و مجددا اینکار را انجام دهید. همچنین یادتان باشد از مواد اولیه و با کیفیت در این روش چاپی استفاده نمایید تا کیفیت کارتان افزایش یابد. لازم است بدانید: نگهداری درست از کاغذ سابلیمیشن بسیار مهم است، چرا که اگر در آفتاب نگهداری شود خیلی زود کیفیت خودش را از دست داده و خراب خواهد شد، از این رو اگر برای مدتی قصد استفاده از این کاغذها را ندارید، بهتر است آنها را در کاور تیره قرار دهید.
نتیجه گیری

چاپ سابلیمیشن یکی از روش های چاپ است که در چاپخانه مورد استفاده قرار می گیرد و برای چاپ بر روی تی شرت، کلاه، سنگ، خودکار، لیوان و دیگر محصولات مورد استفاده قرار می گیرد. کیفیت در این چاپ بسیار بالاست و هزینه پایینی دارد و مشتری می تواند هر تعداد سفارش را برای چاپ به چاپخانه بدهد. از جمله ویژگی های بارز این چاپ، دسترسی راحت، مراحل کار ساده و ماندگاری بالا می باشد.