چاپ فوری

در دنیای امروز برای همه فعالیت ها، زمان حرف اول را می زند در صنعت چاپ نیز چاپ فوری به دلیل صرفه جویی در وقت و زمان از روش هایی به شمار می آید که مشتاقان زیادی دارد؛ اما باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که سرعت عمل تنها ملاک برای انتخاب نوع چاپ نبوده و کیفیت محصول چاپی نیز اهمیت بالایی دارد. با توجه به اینکه بازار رقابتی در فعالیت های تجاری بسیار داغ بوده و یکی از راه های موفقیت در این بازار رقابت، داشتن تبلیغات خوب و با کیفیت می باشد، چاپخانه ها به عنوان محل تولید محصولات چاپی تبلیغاتی با حجم بالایی از سفارشات مواجه هستند که برای انجام به موقع و با کیفیت نیاز به استفاده از روش های چاپ فوری با سرعت عمل و دقت بالا می باشند.

نیازهای چاپخانه ها برای چاپ فوری

بیشتر چاپخانه ها با مشتریانی در ارتباط بوده اند که نیازمند چاپ فوری محصولی خاص بوده اند، حال بسته به تعداد و کیفیت درخواست شده از جانب کارفرما برآورده کردن این درخواست احتیاج به تجهیزات و امکانات به روز و نیروهایی توانمند و مسلط به این دستگاه ها دارد. چاپخانه ها برای انجام اینگونه سفارشات نیازمند داشتن توانایی مدیریت پروژه و مدیریت زمان جهت تحویل سفارشات در زمان و موعد مقرر و با بهترین کیفیت، حضور نیروهای با تجربه و آشنا به کار مانند اپراتور، چاپچی آشنا با ماشین چاپ، فرم بند و … و داشتن تجهیزات و امکانات مدرن و پیشرفته جهت انجام چاپ فوری در کم ترین زمان ممکن و داشتن فضایی با مساحت و تعداد دستگاه ها ی کافی می باشد.

چاپ فوری چیست؟

منظور از چاپ فوری عموما چاپ در سریع ترین و کم ترین زمان می باشد که گاها به آن فتوکپی خشک نیز گفته می شود که شامل روش الکتروفتوگرافی است؛ اما در بیشتر موارد چاپ دیجیتال را به عنوان چاپ فوری عنوان می کنند که در آن از دستگاه های اتوماتیک و خودکار استفاده می شود. در این روش تمام فایل های قابل چاپ به سرعت از کامپیوتر به چاپگر منتقل شده و با سرعت و کیفیت مناسب چاپ صورت می گیرد.
تفاوت چاپ فوری دیجیتال و افست

در واقع رایج ترین نوع چاپ فوری در این صنعت، چاپ دیجیتال می باشد که عموما نسبت به روش چاپ افست در زمینه تحویل سفارشات فوری کاربرد بیشتری دارد چرا که دقت و کیفیت چاپ دیجیتال از افست بهتر بوده و امکان ویرایش در هر سری از چاپ میسر می باشد از طرفی چون در این روش نیازی به دستگاه واسطه نیست و ضایعاتی کمتری نیز تولید می شود در نتیجه از نظر زیست محیط نیز این روش مقبول تر می باشد. در این شکل از چاپ فوری، تمام فرایند به صورت خودکار صورت می گیرد و اپراتور کم ترین دخالت را در روند چاپ دارد. چاپ دیجیتال معمولا هزینه ای بیشتری داشته و برای تیراژ پایین مورد استفاده قرار می گیرد و پروسه تحویل کار می تواند تنها چندین ساعت باشد، اما در چاپ افست ممکن است چندین روز برای تحویل سفارش زمان نیاز باشد. همچنین در چاپ فوری به صورت دیجیتال دستگاه های به کار رفته فضای کمی را اشغال کرده و صدای زیادی هم تولید نکرده پس استفاده از آن حتی در محل های اداری و آتلیه ها نیز امکان پذیر می باشد.
انواع چاپ فوری

چاپ فوری دیجیتال بسیار با دقت عمل می کند و از آنجائیکه نیاز به اپراتور ندارد احتمال خطای انسانی در آن صفر می باشد، از طرفی گاهی در زمان چاپ نیاز به اصلاح و تغییر می باشد که در چاپ فوری به شیوه دیجیتال این امکان در هر سری از چاپ میسر می باشد. شاید بتوان گفت علت اصلی نام گذاری چاپ دیجیتال با عنوان چاپ فوری، امکان استفاده از کاغذ و مواد شیمیایی لازم برای چاپ به کمترین میزان ممکن و انجام پروسه چاپ با مراحل کم و سرعت بسیار بالا می باشد که بعضی مواقع حتی با استفاده از روش چاپ فوری می توان کاهش محسوسی در هزینه های لازم برای چاپ مشاهده نمود. چاپ فوری شامل روش های متنوعی می باشد که علت اختلاف در این روش ها را می توان نوع تکنولوژی به کار رفته در آن ها ذکر کرد.

نوع اول از چاپ فوری دیجیتال که در اینجا به آن اشاره می کنیم روش جوهر افشان است. پرینترهای رومیزی که در بسیاری ادارات و حتی خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند از این نوع می باشد، البته دستگاه های متنوعی در زیرمجموعه روش جوهر افشان قرار می گیرند. در این روش اطلاعات به کمک مرکب های مایع مستقیما روی کاغذ چاپ می شوند. می توان از این روش به عنوان پرکاربرد ترین و مهم ترین نوع چاپ فوری دیجیتال نام برد.

یکی دیگر از این روش ها، الکتروفتو گرافی می باشد. در این روش کیفیت محصولات چاپی بسیار بالا بوده و از دو نوع جوهر جامد پودری یا تونر و جوهر مایع در این نوع از چاپ فوری دیجیتال استفاده می شود. همچنین سرعت چاپ نیز در این شیوه بسیار بالا و سریع می باشد.

روش دیجیتال نوری که در لابراتوارهای عکاسی از آن استفاده می شود، سرعت بسیار بالایی دارد و در آن تصاویر از طریق تابش شعاع های نوری بر روی نوع خاصی از کاغذ، چاپ می شوند.

دستگاه فکس را نیز به عنوان یک دستگاه حرارتی، از نمونه ی روش حرارتی که از زیر مجموعه چاپ فوری محسوب می شود، می توان نام برد. در این شیوه از کاغذهای حساس به حرارت استفاده می شود که طی یک سری فعالیت ها، عمل چاپ روی کاغذ صورت می گیرد.

به عنوان آخرین روش چاپ فوری دیجیتال، شیوه چاپ مارکرهای لیزری را معرفی می کنیم که کاربرد اصلی آن در صنعت های تولیدی می باشد. چاپ تصاویر درروش مارکرهای لیزری از طریق سوزاندن تصویر بر روی سطح مورد چاپ صورت می گیرد.

صاحبان چاپخانه ها در کشور عزیزمان با آگاهی به تمام شیوه های نوین چاپ و همچنین بررسی میزان و نوع تقاضای چاپ از سمت صنایع مختلف که برای فعالیت های گوناگون دارند، اقدام به خریداری و بهبود تجهیزات و دستگاه های خود نموده تا بتوانند به بهترین شکل و کیفیت و در سریع ترین زمان ممکن سفارشات را آماده کرده و اعتماد و رضایت مشتریان ُرا جلب نمایند.