چک‌های کاغذی حذف می شود

به گزارش بنکر (Banker)، مدیر عامل بانک رفاه با اعلام این خبر گفت: حدود ۷ درصد چک‌هایی که در سطح بانک اجرایی می‌شود به صورت الکترونیکی است و این روند افزایشی خواهد بود.

چک الکترونیک نوع جدیدی از چک است که سرعت، دقت و امنیت بیشتری در عملکرد و نقدشوندگی نسبت به چک‌های کاغذی دارد و تمام قوانین چک کاغذی برای آن قابل اجراست و با یک امضای الکترونیکی اعتبار پیدا می‌کند.

طبق گفته محرمیان، با توجه به اقداماتی که در این حوزه انجام شده تعداد چک‌های برگشتی به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده و از روزی ۱۰ نفر زندانی برای چک‌برگشتی به هر ۳ روز به یک نفر زندانی رسیده‌ایم.

چک الکترونیکی چگونه نقد می‌شود؟

فرآیند صدور و نقد شدن چک دیجیتال براساس همان قوانین و شرایط چک‌های کاغذی پیش می‌رود، اما مراحل اضافی و زمان‌بر در نسخه الکترونیکی حذف شده است.

به‌عنوان مثال اگر متقاضی خرید قسطی تلویزیون هستید و باید برای ضمانت چک صادر کنید، لازم است که وارد سامانه بانکی مخصوص چک الکترونیکی شوید. پس از ثبت درخواست چک به‌عنوان صادرکننده، اطلاعات شما در اختیار بانک قرار می‌گیرد.

شخص دریافت‌کننده موظف است که تمامی اطلاعات واردشده توسط صادرکننده را بخواند و در صورت صحیح بودن مبلغ و مشخصات، آن را تأیید کند.

در واقع ثبت تأیید اطلاعات، اولین مرحله برای فرآیند نقد شدن چک است و پس از آن مبلغ مورد نظر به‌عنوان سپرده بانکی در سیستم ثبت می‌شود.

هر زمان که دریافت‌کننده برای نقد شدن چک از طریق سامانه بانکی اقدام کند، حساب این شخص در بانک به میزان مبلغ چک شارژ خواهد شد. این مبلغ فقط در زمان تاریخ مقرر قابل برداشت است.