کاغذ ۴۰۰ هزار تومان شد/ واردات ۲۰ هزار تن کاغذ دولتی برای نیمه دوم سال

در حالیکه کاهش قیمت کاغذ در بازار آزاد ادامه دارد،‌ واردات ۲۰ هزار تن کاغذ دولتی برای نیمه دوم سال در دستور کار وزرات ارشاد قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ بازار کاغذ در نخستین روز از هفته جاری باز هم شاهد کاهش قیمت کاغذ بوده است،‌ بر این اساس هر بند کاغذ چاپ و تحریر که در هفته گذشته ۴۳۰ هزار تومان معامله شده است،‌ امروز به ۴۰۰ هزار تومان رسید. قیمت کاغذ گلاسه نیز که در هفته‌های گذشته و بدنبال افزایش سقف واردات افزایش یافته بود،‌ با کاهشی جزئی مواجه شده و به ۲۰ هزار تومان به ازای هر کیلو رسیده است. کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که کاهش قیمت کاغذ در بازار آزاد ادامه داشته و به مرز ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان برسد.

همچنین توزیع کاغذ دولتی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در هفته‌های گذشته با توقف نسبی همراه بوده است؛ با شروع شدن نیمه دوم سال و رسیدن محموله‌های جدید دوباره از سر گرفته خواهد شد. به گفته برخی از واردکنندگان کاغذ همکار با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این وقفه ایجاد شده در توزیع کاغذ به دلیل پر شدن سقف ۲۰ هزار تنی کاغذ در نیمه نخست سال بوده است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز واردات ۴۰ هزار تن کاغذ چاپ و تحریر و ۴۰ هزار تن کاغذ مطبوعات را برای سال ۹۸ با ارز دولتی در اختیار دارد،‌ بر این اساس معاونت فرهنگی در نیمه نخست سال اقدام به واردات ۲۰ هزار تن کاغذ چاپ و تحریر کرده است.

با این همه ناشران بسیاری روند انتشار کتاب خود را کند کرده و نسبت به سال‌های گذشته کاهش ۳۰ تا ۵۰ درصدی در انتشار کتابهای جدید داشته‌اند.