کاهش قیمت کاغذ تحریر در بازار/ منتظر ارزان‌تر شدن باشید

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ بازار ظهیرالاسلام که از ابتدای سال قیمت‌های افزایشی داشته، یک هفته‌ای است که روند کاهشی به خود گرفته است،‌ بر این اساس هر بند کاغذ چاپ و تحریر ۷۰ گرم ۷۰ در ۱۰۰ که به بندی یک میلیون و ۵۵۰ هزار تومان رسیده بود،‌ با کاهش ۱۵۰ هزار تومانی مواجه شده و به بندی یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است.

هم‌چنین کاغذ A4 و کاغذ تحریر ۶۰گرمی نیز با کاهش قیمت مواجه شده‌اند‌، بر این اساس هر بند کاغذ تحریر ۶۰ گرم ۶۰ در ۹۰ به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است.

حمید نیکدل، رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوای تهران در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم علت اصلی روند کاهشی قیمت در بازار کاغذ را حمایت دولت عنوان کرد و گفت:‌ در ماه‌های گذشته در نامه‌های متعددی به وزارت صمت و وزارت ارشاد خواستار حمایت از واردکنندگان کاغذ شدیم به‌هرحال کاغذ کالایی استراتژیک و اساسی است که در همه جنبه‌های اقتصادی‌، سیاسی و فرهنگی کاربرد دارد.

وی ادامه داد:‌ در این راستا در ماه‌های گذشته اختصاص ارز برای واردات کاغذ از سر گرفته شد و تجار توانستند برای واردات ارز دریافت کنند‌، از سوی دیگر انتقال کاغذ از گروه کالایی ۲ به گروه کالایی ۱ نیز شوک دیگری به بازار وارد کرد و در نتیجه این حمایت‌های دولت کاغذ تحریر با کاهش ۲۰۰ هزار تومانی در قیمت‌ها مواجه شد.

نیکدل تصریح کرد: بر این اساس هر بند کاغذ تحریر ۷۰ گرم،‌ ۱۵۰ هزار تومان و هر بند کاغذ ۶۰ گرم ۱۰۰ هزار تومان کاهش قیمت داشتند‌، کاغذ A4 نیز با کاهش ۱۰درصدی قیمت‌ها روبه‌رو شد.

رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا با اشاره به اختصاص ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی برای واردات کاغذ گفت: با دریافت این ارز و واردات کاغذ با این نرخ قطعاً باز هم کاهش قیمت بیشتری خواهیم داشت و پیش‌بینی ما این است که تا هفته‌های دیگر باز هم کاهش ۱۰۰ هزار تومانی خواهیم داشت.

 وی بازار فعلی را بازاری بدون رکود دانست و گفت:‌ تجربه نشان داده است هر زمان عرضه سرعت بیشتری به خود بگیرد،‌ کاهش قیمت‌ها نیز بیشتر خود را نشان می‌دهند.

بررسی عملکرد دولت از ابتدای فعالیت تاکنون نشان می‌دهد که موضع دولت در حوزه کاغذ چه حمایت از واردات تا سرحد نیاز و چه تولید موضعی جدی بوده است،‌ در این زمینه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از نمایشگاه کتاب تهران از اختصاص ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی برای واردات کاغذ تحریر و پیگیری مطالبات کارخانه‌های داخلی برای تولید خبر داده بود.

یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت ارشاد اسلامی نیز درباره تأثیر سیاست‌های اخیر دولت بر بازار کاغذ گفته بود: دولت برای اینکه کاغذ مسئله اصلی ناشران نباشد و هزینه‌ای منطقی در فرایند تولید داشته باشد، اهتمام دارد، در این زمینه اقداماتی مثل تغییر گروه کالایی کاغذ وارداتی و خمیر کاغذ از دو به یک به‌معنای این است که کاغذ و خمیر کاغذ از ارز نیمایی ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی برخوردار می‌شوند. این دو کالا، برای تأمین ارز نیمایی در بانک مرکزی اولویت تخصیص و تأمین ارز خواهند داشت. این موضوع حدود ۳۰ درصد قیمت کاغذ وارداتی را کاهش خواهد داد، کاهش قیمت کاغذ وارداتی اتفاق مبارکی برای ناشران و بازار است، بعد از انتشار این دو خبر ازسوی دولت، طلیعه و آثار آن را شاهد بودیم به‌طوری که بهای کاغذ روند کاهشی دارد.