ارائه تسهیلات صندوق نوآوری به کسب‌وکارهای آسیب‌دیده آغاز شد

رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی از آغاز حمایت مالی صندوق نوآوری از کسب‌وکارهای کوچک و متوسط اکوسیستم فناوری و نوآوری تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان خبر داد.

دکتر علی وحدت، رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، اعلام کرد صندوق نوآوری و شکوفایی با هماهنگی سایر دستگاه‌های اجرایی کشور از شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های فناور، خلاق، استارتاپ‌ها و شتاب‌دهنده‌های فعال در اکوسیستم فناوری و نوآوری حمایت می‌کند. این حمایت به‌دلیل بروز مشکلاتی است که شیوع ویروس کرونا در کشور ایجاد کرده و هم‌راستا با تسهیلاتی مصوب دولت جمهوری اسلامی ایران است.

به‌گفته‌ی وحدت، تسهیلات صندوق نوآوری برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط اکوسیستم فناوری و نوآوری تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان است که با نرخ ۹ درصد دراختیار شرکت‌ها قرار می‌گیرد. این تسهیلات با پایش وضعیت فعالیت و اشتغال شرکت‌ها طی ۶ ماه پرداخت خواهد شد و بعدازآن، ۶ ماه برای بازیابی توان شرکت‌ها تنفس داده می‌شود و تسهیلات یک سال بعد، به‌صورت اقساطی بازپرداخت خواهد شد. او گفت:

برای سایر شرکت‌های فعال در اکوسیستم نوآوری نیز با‌توجه‌به بزرگی اکوسیستم و محدودیت منابع مالی صندوق، در گام اول شتاب‌دهنده‌ها و فضاهای کار اشتراکی آسیب‌دیده از شیوع ویروس کرونا در اولویت قرار گرفته‌اند که با همکاری صندوق‌های پژوهش و فناوری تا سقف محدودی به‌وسیله‌ی صندوق نوآوری مشابه سایر شرکت‌ها حمایت می‌شوند. با جذب منابع مالی و درادامه‌ی اجرای طرح، برنامه‌هایی نیز برای سایر فعالان ازجمله شرکت‌های فناور و خلاق و استارتاپ‌ها ارائه خواهد شد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی درادامه گفت شرکت‌های دانش‌بنیان و شتاب‌دهنده‌‌ها می‌توانند با مراجعه به سامانه‌ی «غزال» و ارائه‌ی مستندات نشان‌دهنده‌ی آسیب‌دیدگی آن‌ها بعد از شیوع بیماری کووید ۱۹، درخواست خود را اعلام کنند. کارشناسان تقاضاها را بررسی خواهند کرد و به آن‌ها پاسخ خواهند داد.

وحدت درپایان به حضور و فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور کشور درکنار کادر درمان و نقش آن‌ها برای مقابله با ویروس کرونا اشاره کرد و گفت با تکیه بر توان محققان و فناوران جوان در مرزهای دانش و فناوری، می‌توان محصولات پیشرفته‌ای مطابق استانداردهای روز دنیا تولید و در بازارهای ملی و بین‌المللی ارائه کرد.

پیش‌از‌این، صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست‌جمهوری هم‌زمان با آغاز شیوع ویروس کرونا در روزهای پایانی سال گذشته، ۵،۰۰۰ هزار میلیارد ریال به برنامه‌ی حمایت مالی سریع از محصولات فناورانه در عرصه‌ی مقابله با شیوع ویروس کرونا اختصاص داده بود و در مدت دو هفته، به ۷۰ شرکت دانش‌بنیان و فناور کمک کرد؛ شرکت‌هایی که در حوزه‌ی ساخت تجهیزات و اقلام مرتبط برای مقابله با کرونا فعالیت می‌کردند. اطلاعات بیشتر درباره‌ی تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی در وب‌سایت آن به آدرس inif.ir نوشته شده است.