صنعت نشر باید جایگاه واقعی خود را پیدا کند

ایسنا/آذربایجان شرقی استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر اینکه توجه به مسائل فرهنگی از شاخص‌های یک جامعه توسعه‌یافته است، افزود: تشکیل نهادهای مدنی و صنفی در حوزه فرهنگ نویدبخش است.

محمدرضا پورمحمدی در دیدار با اعضای هیأت‌مدیره انجمن ناشران کتاب آذربایجان شرقی، تشکیل چنین انجمن‌هایی را گامی به سمت ساختارمندشدن جامعه دانست و گفت: تشکیل نهادهای صنفی و مدنی علاوه بر اینکه امکان تحلیل مسائل مختلف را فراهم می‌کند، مسیر پیگیری و حل مسائل و مشکلات را نیز هموارتر می‌سازد.

وی با اشاره به اهمیت صنعت چاپ و نشر در تعالی فرهنگی جامعه، گفت: متأسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی، اقلام فرهنگی جایگاه مناسبی در سبد مصرفی خانوار ایرانی ندارند که این موضوع در شرایط گذار، طبیعی است، اما نباید به عادت تبدیل شود.

پورمحمدی گفت: امیدواریم با بهبود شرایط و حل مشکلات اقتصادی، توجه به کتاب در جامعه بیشتر شده و صنعت چاپ و نشر جایگاه واقعی خود را پیدا کند.

وی همچنین از پیشنهاد حضور نمایندگان حوزه فرهنگ و هنر در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استقبال کرد و گفت: این موضوع را به عنوان پیشنهاد به دولت ارائه می‌کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی از دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های بخش خصوصی هم خواست تا در انتشار گزارش‌های عملکردها و شاخص‌ها، از ظرفیت انجمن ناشران استان استفاده کنند.

رئیس انجمن ناشران کتاب آذربایجان شرقی هم در این دیدار با اشاره به اینکه ۱۵۰ ناشر فعال در استان فعالیت می‌کنند، گفت: انجمن ناشران استان به عنوان اولین تشکل صنفی حوزه چاپ و نشر کشور در اواخر سال ۱۳۹۹ تشکیل شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، هادی ابراهیمی سنائی همچنین برخی از مسائل و مشکلات حوزه چاپ و نشر ازجمله افزایش قیمت کاغذ، عدم سیاست‌گذاری منسجم در حوزه کتاب و لزوم همکاری دستگاه‌های اجرایی با ناشران برای انتشار گزارش‌های عملکرد را بیان کرد.