کاغذ کوتد چیست و کجا کاربرد دارد؟

استفاده از مواد اولیه مرغوب در صنعت چاپ، یک اصل مهم است.کاغذ به عنوان پرکاربردترین متریال در طراحی و چاپ همیشه مورد توجه بوده است. انواع کاغذ با کیفیت متفاوت در چاپ کارت ویزیت، سالنامه و تقویم، چاپ بروشور تبلیغاتی و …. به کار می رود. بخش زیادی از موفقیت بازاریابی مرهون استفاده از متریال مناسب در چاپ محصولات تبلیغاتی است. کاغذ کوتد یکی از انواع کاغذهای موجود در چاپخانه ها است که اغلب در چاپگرهای تجاری مورد استفاد قرار می کیرد.

کاغذ کوتد با استفاده از مواد پلیمری خاص، پوشش داده شده، این پوشش گاهی در یک طرف و در برخی موارد روی دو طرف کاغذ اجرا شده است. این محصول در دو نوع مات و براق تولید شده که هر دو نوع توسط چاپگرها پشتیبانی می شود. تصاویر چاپ شده روی کوتد به مراتب واضح تر و درخشان تر از کاغذهای ساده و بدون پوشش است.

کاغذ کوتد به دلیل پوشش پلیمری ضخیم، در برابر رطوبت و غبار، مقاوم تر است. این پوشش موجب شده تا وزن کاغذ نسبت به انواع کاغذهای بدون پوشش، اندکی بیشتر باشد. در واقع کوتد در گروه کاغذهای سنگین و گرم بالاتر قرار دارد. با توجه به نوع پوشش مترال اولیه، جذب جوهر در این کاغذ بسیار کمتر است و برای چاپ از جوهر و رنگ کمتری استفاده می شود. در واقع کاغذ رنگ را به خود جذب نمی کند. این ویژگی سبب شده تا در چاپ تصاویر نشریات، مجلات تخصصی و …. از کوتد استفاده شود. این محصول دارای انواع متفاوتی است که هر کدام کاربرد ویژه ای دارند.

انواع کاغذ کوتد

کاغذ کوتد گلاسه

کوتد گلاسه در مقایسه با گلاسه معمولی و یا سایر کاغذها، کنتراست بالاتری دارد. این محصول با گلاسه پوشش داده شده و مناسب چاپ تصاویر و عکس های رنگی است. جنس کاغذ طوری است که نور را کنعکس می کند و برای نوشتن متن مناسب نیست. از این کاغذ برای چاپ در مجلاتی که تصاویر زیادی دارند، استفاده می شود. coated paper از محصولات مرغوب در صنعت چاپ است.

کوتد گلاسه شیشه‌ای

کاغذ کوتد شیشه ای، دارای سطح درخشان تری در مقایسه با کوتد گلاسه است. پوشش سنگین پلیمری روی کاغذ، امکان چاپ تصاویر خاص و ویژه را فراهم کرده است. از این محصول برای چاپ تصاویر معمولی و کارهای چاپی عادی استفاده نمی شود. گلاسه شیشه ای در اثر تا خوردن دچار ترک خوردگی می شود. بنابر این در چاپ برشور تبلیغاتی، نمی توان از این متریال استفاده کرد. یک نگته مهم اینکه هزینه چاپ با این متریال گران تر از سایر کاغذها است.

کاغذ کوتد مات

این محصول نیز به دلیل وجود پوشش پلیمری دارای شفافیت و براقیت خاصی است. در مقایسه با کوتد گلاسه یا گلاسه شیشه ای خاصیت درخشندگی این محصول به مراتب کمتر است. اگر کوتد مات را با کاغذ های بدون پوشش مقایسه کنید متوجه تفاوت در درخشندگی این محصول خواهید شد. شفافیت تصاویر چاپ شده روی کوتد مات بسیار خوب ولی به نسبت کمتر از کوتد گلاسه خواهد بود. از این محصول برای چاپ متن و تصاویر به طور هم زمان، استفاده می شود. خواندن متون از روی کوتد مات به دلیل درخشندگی کمتر، ساده تر از کوتد گلاسه است. در ضمن هزینه های چاپ با این متریال به مراتب کمتر می شود.