اعلام همکاری رئیس خانه کتاب آلماتی قزاقستان با ایران در حوزه چاپ و نشر

اعلام همکاری رئیس خانه کتاب آلماتی قزاقستان با ایران در حوزه چاپ و نشر
رئیس خانه کتاب آلماتی در دیدار با نماینده فرهنگی کشورمان در این شهر تأکید کرد: از هرگونه همکاری با جمهوری اسلامی ایران در حوزه چاپ و نشر کتاب دریغ نخواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ مجید آلیگر، سرپرست وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آلماتی با عادل قاژن بای قویتانف، رئیس خانه کتاب آلماتی دیدار و در خصوص حضور ایران در نمایشگاه بین‌المللی جاده بزرگ ابریشم، گفت‌وگو کرد.

عادل قاژن بای قویتانف با تشریح فعالیت‌های خانه کتاب آلماتی گفت: در این مجموعه ۵ میلیون کتاب، روزنامه و مجله تک نسخه‌ای نگهداری می‌شود که از این حیث دارای جایگاه ویژه‌ای است.

رئیس خانه کتاب آلماتی اهمیت و پیشرفت‌های صنعت چاپ در قزاقستان را مورد توجه قراد داد و اظهار داشت: از پیشرفت‌ها و توسعه علمی ایران در حوزه‌های مختلف آگاه هستم و در نظر داشتیم طی سال ۱۳۹۹در نمایشگاه کتاب تهران شرکت کنیم که همه‌گیری کرونا موجب شد این سفر انجام نشود.

وی با بیان اینکه شرکت در این گونه نمایشگاه‌ها به تقویت روابط فرهنگی دو کشور تأثیر می‌گذارد، تصریح کرد: عمده چاپخانه‌ها و ناشرین در قزاقستان تحت نظارت مستقیم و غیرمستقیم خانه کتاب فعالیت می‌کنند، از این رو از هرگونه همکاری با نمایندگی فرهنگی به منظور چاپ و نشر کتاب دریغ نخواهیم کرد.

مجید آلیگر، سرپرست وابستگی فرهنگی کشورمان نیز در ابتدای سخنانش، به تاریخچه و دستاوردهای ایران در حوزه چاپ و نشر اشاره کرد و گفت: در تقویم ایران یک روز به عنوان صنعت ‌چاپ نامگذاری شده است که نشان‌دهنده اهمیت و جایگاه این صنعت در کشورمان خواهد بود. همچنین، هر ساله نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، میزبان ناشران داخلی و خارجی زیادی از سراسر دنیا است که جدیدترین دستاوردها، محصولات و خدمات خود را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: چاپ و نشر کتاب در ایران به عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان توسعه و گسترش فرهنگ مورد توجه است، چراکه آثار مکتوب از جمله میراث ملموسی است که دانش و تجربیات بشر را از نسلی به نسل دیگر منتقل کرده است. گذشتگان از طریق حکاکی روی سنگ، چاپ روی انواع پوست و کاغذ، بشر را در راه دستیابی به علوم جدید یاری کرده‌اند.