امروز در آستانه خودکفایی کاغذ هستیم

به گزارش خبرگزاری مهر، آئین ادای احترام و تجدید میثاق با آرمان‌های بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، در آستانه سی‌ویکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران صبح امروز شنبه بیستم آبان در حرم حضرت امام خمینی (ره) برگزار شد.

در این آئین محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یاسر احمدوند معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سی‌ویکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، علی رمضانی مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران و دبیرسی‌ویکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، مهدی رمضانی دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و جمعی از مدیران و مسئولان فرهنگی کشور، خانواده کتابداران و اهالی کتاب حضور داشتند.

محمدمهدی اسماعیلی در این آئین گفت: خدا را شاکریم هفته کتاب را با حضور در حرم بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران آغاز می‌کنیم؛ نفس حضور در این حرم برای همه ما عهدآفرین بوده و یادآور مسیری است که امام (ره) برای ما به یادگار گذاشته است. خوشحالیم امروز پرچم این راه در اختیار رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله العالی) قرار دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در همه بخش‌ها و حوزه‌ها منویات امام راحل پیش رفته است، افزود: پس از ۳۵ سال از رحلت امام (ره) پرچم مکتب ایشان بیش از پیش در دنیا به اهتزاز در آمده است. امام (ره) جامعه ما را از جهالت طاغوت به نورانیت و حرکت گروهی جلو بردند و ما را از جهالت و سیاهی مدرنیته غربی به فضای تفکر عظیم اسلامی رهنمون کردند. حضور ما در اینجا به معنای بیعت دوباره با ایشان و شهدا برای طی این مسیر است.

اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه هفته کتاب متعلق به قشر فرهیخته، فرهنگی و ادبی کشور است که مسئولیت آگاهی بخشی را به عهده دارند، افزود: در نشر کتاب افرادی عهده‌دار مسئولیت هستند که با عمق جان به اندیشه‌های امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) اعتقاد دارند و وضعیت پیش رونده مناسبی داریم.

وی با اشاره به عملکرد دولت مردمی در حوزه نشر گفت: ما در آغاز دولت مردمی وعده‌هایی برای حوزه نشر دادیم و در این مسیر اتکایمان به اصحاب نشر بود و امروز در جایگاه خوبی قرار داریم به گونه‌ای که در آستانه خودکفایی در حوزه کاغذ هستیم.

اسماعیلی همچنین به نمایشگاه‌های کتاب استانی اشاره کرد و افزود: هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب آذربایجان شرقی طی روزهای اخیر افتتاح شد. استقبال خوب مردم از این رویداد وظیفه ما را سنگین‌تر خواهد کرد و امیدواریم در استان‌های بیشتری نمایشگاه کتاب برگزار کنیم. ما برای کتاب جایگاه اصیلی را در دولت قائل هستیم و با وجود عناصر خلاق و انقلابی در میان نویسندگان، ناشران، اهالی کتاب و… به سرمایه عظیم انسانی متکی هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره وقایع غزه افزود: جا دارد در این روزها از ایثار مردان و زنان و کودکان غزه یاد کنیم؛ فرزندان معنوی امام خمینی (ره) افتخار بزرگی آفریدند. از صد سال قبل که موضوع اشغال فلسطین در دستور کار بریتانیا و… قرار گرفت تاکنون اسرائیل چنین سیلی سهمگینی را تحمل نکرده بود. اکنون یک ماه است رژیم صهیونیستی از زمین و آسمان حمله می‌کند و این امر نشان‌دهنده ترس آنهاست. امیدواریم شاهد نابودی این رژیم کودک‌کش و وحشی باشیم.

او با بیان اینکه امروز مساله فلسطین و اهتمام به آن نشانه شرافت است، گفت: کسانی که پشت فلسطین نایستادند عاری از نشانه شرافت هستند. امام عزیز در همان روزهایی که عده‌ای پایان جنگ را یک‌دوره بی‌حاصل معرفی می‌کردند پرچم حمایت از فلسطین را برافراشتند و در پیام معروفشان فرمودند: جنگ ما آزادی فلسطین را در پی دارد و امروز نشانه‌های قطعی این پیام را می‌بینیم. به اصحاب و فرهنگ و همچنین به شعرا، نویسندگان و همه فعالان که گفتمان انقلاب اسلامی را ترویج می‌کنند سلام و درود می‌فرستیم.

در پایان این مراسم فعالان و کارمندان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از قطعه ۷۲ تن گلزار شهدا بازدید و نماز ظهر را اقامه کردند.