بازار کاغذ تحریر و ملزومات تولید کتاب در ثباتی نسبی

به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از (ایبنا)، ثبات بازار مواد اولیه کاغذ و مقوا همواره یکی از خواسته‌های اصلی فعالان حوزه چاپ و نشر است، آرامش و ثباتی که در سایه آن ثبت‌سفارش‌ها انجام شود و بازار رونق پیدا کند، این موضوع با توجه به وارداتی بودن بخش عمده مواد اولیه می‌تواند اهمیت زیادی برای دست‌اندرکاران این حوزه داشته باشد.

بازار ملزومات تولید کتاب در هفته‌های اخیر شاهد نوسان قیمت بود و نزولی شدن بهای کاغذ در سه هفته اخیر، تابع عوامل مختلفی چون کاهش نرخ ارز، همچنین کم بودن تقاضا در بازار است؛ به اعتقاد کارشناسان، استمرار این وضعیت می‌تواند ثبات بازار کمک کند.

علاوه‌بر این سایر ملزومات تولید کتاب مثل مرکب، زینک، چسب صحافی، الکل ایزوپروپیل و .. نیز طی این هفته‌ها بدون تغییر قیمت در بازار عرضه شده‌اند و فعالان حوزه چاپ و نشر در سایه ثبات قیمت‌ها در فضایی آرام، اجناس مورد نیاز خود را خریداری می‌کنند.

طبق آخرین اطلاعات خبرنگار ایبنا : در بازار ظهیرالاسلام هر بند کاغذ چینی ۷۰ گرمی ۷۰ در ۱۰۰ به قیمت یک‌میلیون و ۲۶۰ هزار تومان و هربند کاغذ چینی ۷۰ گرمی ۶۰ در ۹۰ نیز به بهای ۹۴۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

قیمت انواع کاغذ تحریر در بازار

همچنین هر بند کاغذ تحریر چینی ۸۰ گرمی ۷۰ در ۱۰۰، حدود یک‌میلیون و ۴۲۰ هزار تومان و هربند کاغذ ۶۰ در ۹۰ یک‌میلیون و ۳۹۰ هزار تومان در بازار عرضه شده است.

قیمت کاغذ و مقوای گلاسه طی هفته اخیر تغییری نداشته است؛ هر کیلو کاغذ گلاسه ۱۳۰ گرمی به قیمت ۵۵ هزار تومان و هرکیلو کاغذ گلاسه ۲۵۰ گرمی حدود ۴۹ هزار تومان و سایز ۶۰ در ۹۰ آن حدود ۴۹ هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شود.

بازار سایر ملزومات چاپ و نشر نیز ثبات داشت، به‌طوری که هر کیلو مرکب گلاسه خارجی حدود ۳۱۰ تا ۳۵۰ هزار تومان، هر کیلو مرکب گلاسه ایرانی رنگی ۲۹۰ هزار تومان، هرکیلو مرکب گلاسه مشکی به قیمت ۲۲۰ هزار تومان، هرکیلو مرکب تحریر رنگی ایرانی، ۲۱۵ هزار تومان و هرکیلو مرکب تحریر مشکی ایرانی نیز به قیمت ۱۷۵ هزار تومان عرضه شده است.

هر ورق زینک نیز حدود ۸۰ هزار تومان، هرکیلو چسب سرد ایرانی نیز حدود ۱۰۸ هزار تومان و چسب گرم، کیلویی ۲۵۰ هزار تومان  در بازار عرضه شده است، هر گالن الکل ایزوپروپیل نیز به تناسب نشان تجاری و کشور تولید‌کننده، حدود ۸۵ تا ۹۰ هزار تومان در بازار فروخته می‌شود.

به گزارش ایبنا؛ کارشناسان حوزه بازار پیش‌بینی می‌کنند از اواسط مردادماه و با نزدیک شدن به ماه شهریور، بازار مواد اولیه کتاب رونق خوبی خواهد داشت و تولیدکنندگان و واردکنندگان همچنین بازار می‌توانند شاهد تحرکاتی در بازار باشند.