بیش از ۱۲۴۰ تُن کاغذ توقیفی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحویل داده شد

بندرعباس-ایرنا- رییس کل دادگستری هرمزگان گفت: پس از بازدید از محموله یکهزار و ۲۴۱ تنی کاغذ توقیف شده در بندر شهید رجایی، طی هفت روز، با نظارت تعزیرات حکومتی استان، محموله توقیفی برای عرضه در بازار (با نرخ دولتی) به وزارت ارشاد تحویل داده شد .

به گزارش روز سه‌شنبه دادگستری استان مجتبی قهرمانی افزود: با ورود دستگاه قضایی استان هرمزگان به موضوع انباشت (دپوی) کاغذهای وارداتی، حجم خروجی محموله‌های کاغذ از مبدأ این استان بیش از ۲ تا سه برابر افزایش یافته است.

وی ادامه داد: در فرآیند تعیین تکلیف کاغذهای دپو شده، بیش از ۶۷ هزار تُن کاغذ موجود در انبارهای بخش خصوصی، بنادر و گمرکات این استان مورد شناسایی قرار گرفت و در این رابطه، اقدامات و دستورات ویژه ای برای ترخیص محموله های کاغذ موجود در بنادر و توزیع کاغذهای انباشت  شده در انبارهای بخش خصوصی صادر شد.

قهرمانی خاطرنشان کرد: تیم هایی متشکل از پلیس امنیت اقتصادی، تعزیرات حکومتی، صنعت ، معدن ، تجارت و نمایندگان دادستان مرکز استان، مأموریت بازرسی از ۱۴ انبار اطراف بندر شهید رجایی بندرعباس را بر عهده گرفته و در نتیجه آن ۲۷ هزار تن کاغذ دپو شده در این انبارها شناسایی شد و در نتیجه، با بررسی های انجام شده، مشخص شد؛ بخش قابل توجهی از این کاغذها در سامانه انبارها ثبت نشده است، که در این رابطه؛ به منظور رسیدگی به تخلفات احتمالی، پرونده‌های قضایی تشکیل و پس از کامل شدن مدارک، برای رسیدگی به تعزیرات حکومتی استان هرمزگان ارسال شد.

وی اظهار داشت: پرونده های تشکیل شده در این خصوص هم اکنون در تعزیرات حکومتی استان در حال رسیدگی بوده که نتایج آن به زودی اعلام خواهد شد.

رییس شورای قضایی استان هرمزگان بیان داشت: طبق آمار اعلام شده توسط اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان هرمزگان، قبل از ۲۰ فروردین ۱۴۰۱، تنها ۴۰ کامیون به حمل کاغذ اختصاص داده شده بود، که با ورود دستگاه قضایی و پیگیری های انجام شده؛ از تاریخ ذکر شده تا مورخ ۲۸ تیرماه ۱۴۰۱، این تعداد به ۵ هزار و سیصد و چهل و شش ناوگان باری افزایش یافته و برابر گزارش اخذ شده؛ ۱۲۱ هزار تن محموله کاغذ (کاغذ و مشتقات مربوطه) در این مدت از مبدأ بندرعباس بارگیری و به انبارهای مقصد حمل شده است.

وی همچنین گفت: با توجه به بررسی های میدانی انجام شده و گزارش های رسیده، از ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ تا ۲۸ تیرماه ۱۴۰۱ (از تاریخ ورود دستگاه قضایی) ۱۴۸ هزار تن کاغذ از انبارهای بنادر به گمرک اظهار شده است، که از این میزان حدود ۱۶ هزار تن در حال انجام تشریفات گمرکی و ۱۳۲ هزار تن ترخیص شده است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان تأکید کرد: با توجه به تصمیمات اتخاذ شده در این خصوص، به روز رسانی انبارهای مربوطه و تطبیق موجودی واقعی با سامانه جامع انبارها، توسط اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان و سازمان صمت، در حال انجام است.