تعیین میزان مقاومت کاغذ و کارتن در مقابل لهیدگی با دستگاه دانش‌بنیان ایرانی

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، علی اکبر شفادی مدیرعامل شرکت دانش بنیان دقت آزما آسیا گفت: دستگاه «کرش تستینگ» به منظور تعیین مقاومت لهیدگی کاغذ و کارتن به همت فناوران این شرکت دانش بنیان ساخته شد و برای این منظور در دستگاه از سنسور نیروسنج الکترونیکی بادقت بالا جهت اندازه‌گیری نیروی نهایی مقاومت لهیدگی نمونه‌های کاغذ، مقوا و کارتن استفاده شد.

وی با بیان اینکه روش‌های معمول اندازه‌گیری مقاومت لهیدگی شامل rct، cmt و cct در کارخانه‌های کاغذسازی و کارتن‌سازی است، افزود: در این دستگاه برای اعمال نیروی فشار از سیستم سرومکانیکال با سرعت اعمال نیروی بسیار دقیق استفاده شده است و از طرفی برای انجام آزمایش روی نمونه‌های مدنظر، نگهدارنده‌هایی برای این منظور طراحی و ساخته شد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان تأکید کرد: دستگاه کرش تستینگ برای آزمایش و تست محصولات کاغذی در کارخانه‌های کاغذسازی و کارتن‌سازی کاربرد دارد که تست لهیدگی یا مقاومت لهیدگی ورق کارتن یا ورق کاغذ را با دستگاه انجام می دهند.

شفادی تصریح کرد: این دستگاه مجهز به نرم‌افزار انحصاری است که در دو مدل نرم‌افزاری به صورت رایانه و تاچ پنل ارائه می‌شود که در نمایشگاه ایران ساخت به صورت تاچ پنل ارائه کردیم که کاربران می‌توانند نمونه‌های خود را از این طریق تست کنند و مقاومت به لهیدگی آن نمونه را اندازه‌گیری کنند.

وی با بیان اینکه ساخت این دستگاه ۹۰ روز زمان برده است، گفت: این دستگاه، نمونه مشابه اروپایی دارد که به کشور وارد شده است اما ما توانستیم در مدت زمانی کوتاهی آن را بومی‌سازی کنیم.

این فناور به روند ساخت این محصول راهبردی اشاره کرد و اظهار داشت: برای ساخت این دستگاه، شرکت‌های بزرگ اروپایی که چنین دستگاهی را ساخته بودند، رصد کردیم و استانداردهای مربوط به این دستگاه را از فهرست استاندارد ملی ایران استخراج کردیم.

شفادی ادامه داد: بررسی‌های اولیه انجام شد و بعد از تکمیل موارد فنی، نتایج آن در اختیار طراحان قرار گرفت و در نهایت نمونه محصول اولیه به صورت آزمایشی ساخته و آزمایش های مربوط به آن انجام شد و در مرحله پایانی دستگاه به سمت تولید رفت.