راهکارهای وزیر صمت برای خودکفایی کاغذ

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: پنج طرح برای قطع وابستگی در حوزه لاستیک سنگین در حال اجرا داریم که این طرحها در ۲.۵ تا ۳ سال آینده اجرا و تکمیل می‌شوند و در این حوزه هم به خودکفایی می‌رسیم.
راهکارهای وزیر صمت برای خودکفایی کاغذ

رضا رحمانی بیان کرد: در زمینه کاغذ تیشو خودکفا هستیم و در حوزه کاغد روزنامه از نظر ظرفیت تولید خودکفاییم ولی کارخانه‌های ما به دلایلی زیر ظرفیت خود کار می‌کنند که ما چندین جلسه در این مورد گذاشتیم و حتی یکی از جلسات با حضور معاون اول تشکیل شد و قرار شد تصمیمات لازم گرفته شود که اگر آن واحدها با ظرفیت خود کار کنند در این حوزه هم خودکفا می‌شویم.

او با بیان اینکه عمده وابستگی ما کاغذ تحریر است، تصریح کرد: در این زمینه هم برنامه‌هایی برای خودکفایی داریم و اتفاقا در زمان وزارت من برای مواردی همچون لاستیک، کاغذ، الکترود و پوشاک طرح خودکفایی دادیم و برنامه‌ها را شروع کردیم و هر کاری از دست ما برمی آمد انجام دادیم، اما بخشی از مشکلات به زمان قبل باز می‌گردد و رفع آنها نیازمند زمان است.

تولید کاغذ از کربنات کلسیم را در دستور کار داریم

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه تولید کاغذ از کربنات کلسیم را جدی گرفتیم و در دستور کار داریم، گفت: استقبال خوبی نیز در این زمینه شده و دو واحد در این حوزه به بهره‌برداری رسیده است و در آینده نیز یک واحد دیگر در این زمینه به بهره‌برداری می‌رسد که این واحدها برای ارتقای کیفیت محصولاتشان جای کار زیادی دارند.

رحمانی با بیان اینکه به لحاظ اعتبارات با محدودیت‌های جدی روبه رو هستیم، افزود: منابع را بهینه مورد استفاده قرار دادیم و با پیگیری‌ها و روش‌های نوین تامین مالی و منابع جزیی کار را به پیش می‌بریم.

او در ادامه تصریح کرد: مقام معظم رهبری نیز برای تنظیم و تامین بازار کاغذ تاکیدات لازم را داشته‌اند و البته بسیاری از مشکلات نیز حل شد و پیگیری‌های ما هم ادامه دارد.

بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان برای تولید نخ چادر مشکی سرمایه‌گذاری شده است

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص تولید چادر مشکی نیز گفت: بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان برای تولید نخ چادر مشکی سرمایه‌گذاری شده است.

۵ طرح تولیدی برای خودکفایی در لاستیک سنگین در حال اجرا داریم

رحمانی در خصوص وضعیت لاستیک نیز افزود: در لاستیک سبک کمتر وابسته هستیم اما در حوزه لاستیک سنگین وابستگی داریم که پنج طرح برای قطع وابستگی در حوزه لاستیک سنگین در حال اجرا داریم که این طرح‌ها در ۲.۵ تا ۳ سال آینده اجرا و تکمیل می‌شوند و در این حوزه هم به خودکفایی می‌رسیم.

او با اعلام اینکه اگر این پنج طرح مورد بهره‌برداری واقع شوند، نیاز داخل تامین خواهد شد، افزود: هر پنج طرح متعلق به بخش خصوصی هستند و با بهره‌برداری از این طرح‌ها مصرف فعلی و حتی بیشتر از مصرف فعلی کشور در لاستیک سنگین تامین می‌شود و با حمایت‌های ایدرو با اعمال تغییراتی در لاستیک زابل این طرح هم اجرا می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه در زمینه لاستیک سبک اساساً مشکلی نداریم، افزود: همه انواع لاستیک سبک خودروهای پرتیراژ در کشور تولید می‌شود و البته در یک مقطعی بابت قیمت، اختلالی به وجود آمده بود که رفع شد.

رحمانی در ادامه با اشاره به شرایط اقتصادی کشور یادآوری کرد: در جنگ اقتصادی هستیم و دشمن بنا را بر تعطیلی واحدهای تولیدی ما گذاشت و انتظار داشت که دومینوی تعطیلی آغاز بشود که خوشبختانه اینطور نشد.

او اظهار کرد: بسیاری از واحدهایی که در شرایط خوبی نبودند تعطیل نشدند و اکنون در شرایطی بهتری در حال ادامه فعالیت هستند و امسال دو هزار واحد تولیدی احیا می‌شوند و به چرخه تولید باز می‌گردند.