فرصت توسعه روابط برای تامین کاغذ میان ایران و چین فراهم است

به گزارش خبرگزاری مهر، هیئت تجاری گروه کاغذ چنمینگ چین از شرکت تعاونی ناشران و کتابفروشان تهران بازدید کرد که در این‌بازدید بابک عابدین رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و واردکنندگان صنعت چاپ و بسته بندی ایران، ارشد عین اللهی مدیرعامل شرکت تعاونی ناشران و کتابفروشان تهران، امیرهومن محمدی نایب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و واردکنندگان صنعت چاپ و بسته بندی ایران، محمد مبینی عضو و خزانه دار اتحادیه تولیدکنندگان و واردکنندگان صنعت چاپ و بسته بندی ایران، ناصربخشی مدیر نشر دوران، علیرضا رئیس دانا مدیر مؤسسه انتشارات نگاه، مهدی میردشتی مدیرانتشارات میردشتی، عباس غمگسار مدیر انتشارات ترمه و حمید سیاح مدیر انتشارات اسلام، سیامک زرگران مدیرعامل گروه صنعتی اقیانوس آرام و آقای بی از شرکت کاغذ چنمینگ حضور داشتند.

در ابتدای این نشست ارشد عین اللهی گفت: مدیرعامل شرکت تعاونی ناشران و کتابفروشان تهران قراردادی را در سال ۱۳۹۱ برای خرید کاغذ با یکی از ارگان‌های نیمه دولتی منعقد کرد که متأسفانه با مشکلاتی روبرو و منجر به تعطیلی تعاونی شد. سال گذشته شرکت تعاونی با توصیه بزرگان صنف بار دیگر فعالیتش را با حضور سه نفر از دوستان در هیئت مدیره و در بخش بازرسی از سر گرفت.

وی افزود: شرکت تعاونی در گذشته کاغذ ۶۵۰ ناشر عضو رسمی و دو هزار ناشر غیرعضو را تأمین می‌کرد. اکنون و پس از تاریخ شانزدهم مهر سال ۱۴۰۱ و با استقرار هیئت مدیره جدید فعالیت‌های اولیه برای شروع خدمات رسانی مجدد به ناشران آغاز شده است. در این راستا ساختمان شرکت بازسازی شد. همچنین ما یک انبار به وسعت ۴۵ هزار متر مربع در شریف آباد و ۵ هزار متر سوله برای نگهداری کاغذ داریم.

عین اللهی گفت: در دهه ۸۰ شرکت‌های تعاونی بودند که مدت‌های مدیدی کاغذ مازندران را توزیع می‌کردند. در آن سال‌ها چون با بحران مواجه شدیم این فعالیت را رها کردیم. سال گذشته بنده بازدیدی از نمایشگاه آینده چاپ ایران داشتم که جرقه‌ای برای شروع دوباره شد.

وی افزود: مهندس زرگران و مهندس عابدین پیشنهاد کردند با توجه به اینکه شرکت کاغذ چنمینگ برای گسترش فعالیت در ایران آمادگی دارد، شرکت تعاونی می‌تواند گفت و گویی را برای همکاری با نماینده این شرکت داشته باشد. ما نیز با آغوش باز از این پیشنهاد استقبال کردیم و امیدواریم که بتوانیم بخش عمده کاغذ مورد نیاز ناشران را از این شرکت بزرگ تأمین کنیم.

ایجاد یک پلتفرم برای ارائه توانمندهای صنعت چاپ

در ادامه این نشست بابک عابدین با بیان اینکه یکی از رویکردهای نمایشگاه آینده چاپ ایران اتصال زنجیره تأمین یعنی مصرف کننده به تولیدکنندگان و توزیع کنندگان است، گفت: هدف این رویداد ایجاد یک پلتفرم برای ارائه توانمندی‌های صنعت چاپ، بسته بندی و نشر و ارائه زنجیره تأمین این صنایع و تبدیل آن به یک محفل بین المللی است.

وی افزود: امید داریم تا در دوره پنجم این نمایشگاه شاهد حضور ۳۰ درصدی غرفه گذاران خارجی برای ارائه محصولات، مواد اولیه، تکنولوژی و ماشین آلات صنعت چاپ، بسته بندی و نشر کشور باشیم. از سوی دیگر حضور بازدیدکنندگان از کشورهای منطقه می‌تواند نیاز تولیدکنندگان را برآورده سازد. مجموع این عوامل منجر به یک اکوسیستم اقتصادی پویا می‌شود.

عابدین گفت: نمایشگاه آینده چاپ ایران در نخستین دوره برگزاری از حمایت فعالان صنفی و صنعتی برخوردار بود و با ادامه این حمایت‌ها امسال شاهدیم که فضای نمایشگاهی از هزار و ۸۰۰ متر به پنج هزار متر مربع و تعداد غرفه‌ها نیز از ۶۰ غرفه به ۱۰۰ غرفه رسیده است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و واردکنندگان صنعت چاپ و بسته بندی ایران افزود: مهندس سیامک زرگران مدیرگروه اقیانوس آرام که یکی از اسپانسرهای ما در دوره گذشته همچنین دوره آتی نمایشگاه آینده چاپ ایران هستند، باب آشنایی ما را با کارخانه کاغذ چنمینگ باز کرد و ما موفق شدیم که این شرکت را به عنوان اسپانسر ایفپکس همراه خود داشته باشیم. شرکت کاغذ چنمینگ با ظرفیت تولید ۶ میلیون تن و ۲۰ خط تولید کاغذ و مقوا یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده کاغذ در کشور چین محسوب می‌شود.

عابدین گفت: در دوره دوم برگزاری این نمایشگاه موفق شدیم که تعداد شرکت‌های خارجی را از یک شرکت در دوره اول به شش شرکت برسانیم. همچنین برنامه ریزی هایی برای حضور بازدیدکنندگان خارجی ترتیب داده ایم. مهم‌ترین بحث امروز ما این بود که بتوانیم هم از طریق تولیدکنندگان و واردکنندگان صنعت چاپ و بسته بندی ایران و هم از طریق نمایشگاه آینده چاپ ایران یک پل ارتباطی میان شرکت تعاونی ناشران و کتابفروشان تهران با شرکت کاغذ چنمینگ برای رفع نیاز در زنجیره تأمین باشیم تا به این شکل توانمندی گذشته این تعاونی بار دیگر احیا شود و ناشران بتوانند نیازشان در حوزه کاغذ را به راحتی رفع کنند.

وی افزود: شرکت کاغذ چنمینگ در نمایشگاه کلیه بسترهای چاپی سلولزی را معرفی می‌کند. همچنین می‌تواند برخی از نیازهای مصرف کنندگان کاغذ را تأمین کند و انتقال دانش و اطلاع رسانی در زمینه بسترهای موجود برای افزایش بهره وری در تولید و کاهش هزینه را خواهد داشت. امیدواریم این دیدار تبدیل به یک جریان اقتصادی مؤثر و ارتباط طولانی مدت و سودآور برای طرفین شود. ما در اتحادیه صادرکنندگان مشتاقیم که نشر کشور هرچه بیشتر رشد کند چرا که فرهنگ و دانش کشور وابسته به این موضوع است.

شرکت کاغذ چنمینگ بزرگترین تولید کننده کاغذ و مقوا در چین است

سیامک زرگران؛ مدیرعامل گروه صنعتی اقیانوس آرام در ادامه این نشست گفت: این شرکت یک مجموعه خانوادگی در زمینه تولید و بازرگانی حوزه مواد اولیه سلولزی، کاغذ و مقوا است.

وی افزود: ارتباط ما با کشور چین عمیق و استراتژیک است و از این گونه روابط استقبال می‌کنیم. بنابراین از شرکت کاغذ چنمینگ به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کاغذ و مقوا در کشور چین برای حضور پررنگ‌تر، سرمایه گذاری و بازاریابی در برنامه‌های صنفی و صنعتی دعوت کردیم؛ تا به این شکل آشنایی مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ایران با طیف کالاهای تولیدی کاغذ چنمینگ اتفاق بیافتد.

زرگران گفت: طیف کالایی که این کارخانه در جهان توزیع می‌کند علاوه بر حوزه چاپ و نشر که ما با آن آشنایی داریم در زمینه بسته بندی و سلولزی نیز در بازارهای بین المللی گسترده است بنابراین به منظور معرفی این شرکت سال گذشته در نمایشگاه ایفپکس حضور داشتیم و امسال نیز بر حسب وظیفه صنفی آمادگی خود را برای حضور و حمایت از این رویداد اعلام کرده ایم.

وی افزود: چند صدایی و تعدد برنامه‌های صنفی می‌تواند کمکی باشد که ما در منطقه حرفی برای گفتن داشته باشیم. ایفپکس یک پنجره روشن برای تولیدکنندگان ما است که امروز بتوانند با تولیدکنندگان و تأمین کنندگان مواد اولیه کاغذ، مقوا و سلولزی آشنا شوند تا به این شکل با کشورهای همسایه ارتباط بهتری در زمینه صادرات داشته باشند.

زرگران گفت: در نمایشگاه نمونه کالاها به صورت گسترده در اختیار بازدیدکنندگان قرار خواهد گرفت. همچنین نمایندگانی از شرکت کاغذ چنمینگ حضور خواهند داشت که می‌توانند دیدارهایی را به صورت گروهی یا خصوصی به منظور پاسخ به سوالات مراجعین داشته باشند. در واقع ایفپکس فرصت خوبی است که بگوییم امروز کمپانی‌های معظم چینی با درک ارزش بازار ایران در کشورمان حضور یافته اند که این می‌تواند منجر به اتفاقات خوبی شود.

وی افزود: شرکت کاغذ چنمینگ در ایران نمایندگی فعال دارد و هدفشان از این حضور ارتباط دوجانبه و مؤثر با تولیدکنندگان و فعالان ایرانی در صنعت چاپ، بسته بندی، نشر و سلولزی است. ما به عنوان یکی از واردکنندگان در ایران به دنبال تعادل در زنجیره تأمین از لحاظ کمی و کیفی هستیم. در ارتباط با تعاونی ناشران نیز باید بگویم شروع خوبی داشتیم و امیدواریم که در مرحله اجرا نیز موفق شویم.

زرگران در رابطه با دیدار نماینده شرکت کاغذ چنمینگ با تعاونی ناشران گفت: چنمینگ سال هاست که در ایران حضور جدی دارد. اعضای شرکت تعاونی با این شرکت آشنایی داشته و مهم‌ترین هدف ما رسیدن به ساختاری است که باید در جلسات بعدی با شرکت کاغذ چنمینگ به آن دست پیدا کنیم. این نشست اولیه مفید بود و توانستیم توافقات اولیه را انجام دهیم.

فرصت توسعه روابط میان ایران و چین فراهم است

بی، مدیر فروش و توزیع شرکت کاغذ چنمینگ با ابراز رضایت از دیدار با مدیرعامل تعاونی ناشران و جمعی از فعالان صنعت چاپ و نشر ایران، گفت: شرکت چنمینگ ۲۰ گروه در بخش صادرات دارد که هر تیم مربوط به یک منطقه است.

وی افزود: امروز صحبت‌هایی را در رابطه با تأمین کاغذ مورد نیاز ناشران انجام دادیم. به اعتقاد ما بازار ایران نسبت به کشورهای همسایه بسیار بهتر است که این فرصتی بی نظیر را برای توسعه روابط میان هر دو کشور فراهم می‌کند.