پیشرفت چشمگیر تولید کاغذ در کشور/ ۸۰ هزار تن کاغذ در داخل تولید می‌شود

حمید نیکدل روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: مصرف کاغذ تحریر در کشور حدود ۲۰۰ هزار تن در سال است که از این میزان سالانه ۸۰ هزار تن در داخل تولید می‌شود و یک‌سوم از نیاز کشور را تامین می‌کند.

وی با بیان اینکه تولید کاغذ در کشور، نیاز کتاب‌ها و جزوه‌های درسی و دانشگاهی را تامین می‌کند، افزود: حدود ۶۰ درصد کاغذ مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شد.

رییس اتحادیه کاغذ و مقوای تهران با بیان اینکه از تولیدکنندگان کاغذ حمایت می‌کنیم، گفت: انواع کاغذها در کشور تولید می‌شود و اکنون حدود پنج تا ۶ کارخانه تولید کاغذ در کشور فعال است که موفق عمل کرده‌اند و برای شکستن تحریم‌ها تلاش می‌کنند تا شاهد خودکفایی در این صنعت باشیم.

نیکدل ادامه داد: امیدواریم با تولید کاغذهای با کیفیت بتوانیم نه‌تنها نیاز داخل را رفع کنیم، بلکه در سطح جهانی رقابت کنیم.

وی با اشاره به تامین مواد اولیه تولید کاغذ در کشور، گفت: از آنجایی که کشور با خشکسالی مواجه است که نیازمند به سرمایه‌گذاری داریم؛ اکنون طرح‌های دانش بنیان در حوزه تولید کاغذ ارائه شده که باید حمایت شود.

رییس اتحادیه کاغذ و مقوای تهران عنوان کرد: یکی از این طرح‌ها کاشت درختانی در جنوب کشور است که سازگار با شرایط جغرافیایی در کشور باشند، ضمن اینکه باید به توسعه جنگل کاری در کشور اهتمام ویژه‌ای صورت بگیرد.

نیکدل با بیان اینکه سالانه حدود یک میلیون تن کاغذ واردات داریم، گفت: انواع کاغذ از کشورهای چین، کره و اندونزی وارد کشور می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان کشورمان در تولید کاغذهای گلاسه با استانداردهای جهانی فاصله دارند؛ هر چند در تولید انواع مقوا، کارتن و ورق رشد خوبی داشتیم، اما در کاغذهای فانتزی هنوز به کیفیت مورد نظر چاپ‌خانه‌ها و مصرف‌کنندگان، دست نیافته‌ایم.

رییس اتحادیه کاغذ و مقوای تهران ابراز امیدواری کرد: تولیدکنندگان داخل بتوانند با رعایت استانداردها و افزایش کیفیت بالا، نیاز چاپخانه‌های داخل را تامین کنند.