۴۰ درصد کاغذ‌های تولیدی، صادر می‌شود

به گزارش خبرنگار تحریریه صنعت خبرگزاری صدا و سیما؛ در حال حاضر۱۲۰ کارخانه در زمینه تولید کاغذ در کشور فعالیت دارند که به جز تامین ماده اولیه آخال (ضایعات کاغذ و کارتن)، با مشکل خاصی مواجه نیستند.
مصرف سالانه کاغذ و مقوا در ایران حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن است و حجم واردات نیز سالانه حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن است.
نیاز سالیانه کشور به کاغذ بسته‌بندی ۸۵۰ هزار تن است، این در حالی است که سالیانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن از این کاغذ تولید و مازاد آن به کشور‌های مختلف از جمله اروپا، آسیا و کشور‌های حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود.
همچنین، سالیانه ۱۲۰ هزار تن کاغذ بهداشتی در کشور مصرف می‌شود، اما تولید در این عرصه بیش از ۲۰۰ هزار تن است.
در زمینه کاغذ تحریر، نیاز سالیانه کشور حدود ۲۵۰ هزار تن است که از این رقم حدود ۵۰ هزار تن در داخل تولید می‌شود البته ظرفیت ایجاد شده هم کمتر از نیاز داخل و چیزی حدود ۱۸۰ هزار تن است. همچنین مصرف سالیانه کاغذ کتاب درسی ۴۰ هزار تن است.
میزان تولید مقوا در کشور نیز سالانه ۲۵۰ هزار تن و میزان مصرف ۱۱۰ هزار تن است که حدود ۱۰۰ هزار تن آن صادر می‌شود. همچنین میزان تولید سالانه تیشو، ۱۷۵ هزار تن و میزان مصرف آن ۱۶۰هزار تن است.
به گفته کارشناسان، اکنون سرانه مصرف انواع کاغذ در کشورمان ۲۲ کیلوگرم، در اروپا ۵۵ کیلوگرم و در آمریکا ۱۶۰ کیلوگرم است.
ششمین نمایشگاه بین‌المللی کاغذ، مقوا، کارتن، فرآورده‌های سلولزی و ماشین‌آلات وابسته با حمایت وزارت صنعت معدن و تجارت و انجمن‌ها و تعاونی‌های مرتبط از فردا تا چهارم مردادماه هر روز از ساعت ۸ تا ۱۵ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران آماده بازدید علاقمندان است.
 رئیس ستاد برگزاری ششمین نمایشگاه بین‌المللی کاغذ، مقوا، کارتن، فرآورده‌های سلولزی و ماشین‌آلات وابسته گفت: این رویداد در سالی که به نام رشد تولید و مهار تورم نامگذاری شده، با تکیه بر حمایت از توانمندی‌های داخلی برپا می‌شود و سعی داریم راه‌های ورود فناوری‌های نوین این حوزه به کشور را هموار کنیم.