چاپ تراکت

چاپ تراکت، جزو خدمات رایج و مفید در صنعت چاپ است. چاپ تراکت به منظور تبلیغ حرفه یا کالای متقاضی و یا خبر رسانی از رویدادی ویژه صورت می گیرد. همگی با تراکت و نحوۀ عملکرد آن به خوبی آشنا هستیم. تراکت نوعی تبلیغات چاپی است که بر روی یک کاغذ (در ابعاد مشخص) چاپ می شود. از ویژگی های مهم این کاغذ (تراکت) این است که می تواند به صورت تا نخورده و بدون شکسته شدن در جیب شما قرار گیرد. یک کاغذ تا نخوردۀ تبلیغاتی که حجم و فضای زیادی نمی گیرد. دارای قابلیت حمل و نقل آسان است و برای مخاطب دردسری تولید نمی کند. تمام این صفات، تراکت را بین اقسام چاپی دارای محبوبیت می کند. چاپ تراکت در کنار چاپ کاتالوگ، چاپ کارت ویزیت و هر نوع چاپی دیگر که می تواند جنبۀ تبلیغاتی داشته باشد، یکی از روش های آسان، کوتاه مدت و مقرون به صرفه برای کسانی است که می خواهند، (حتی برای نخستین بار) خدمات و محصولات خود را تبلیغ کنند.

خصوصیات چاپ تراکت

چاپ تراکت را برای انجام تبلیغات راحت و کم هزینۀ خود در نظر داشته باشید. در طول روز هر کدام از ما در حین عبور از محلی پر تردد، به افرادی بر خورده‌ایم که تراکت پخش می کنند و ممکن است هر روز چندین تراکت تبلیغاتی از افراد مختلف دریافت کرده باشیم. ویژگی خاص و خصوصیات چاپی که تراکت دارد، شما را در رسیدن به اهداف تان یاری می کند. برخی از این ویژگی های کلی عبارت اند از: امکان تحویل دستی تراکت به گروه کثیری از مردم، انتقال سریع اخبار و اطلاعیه های مهم به مخاطب، جلب نظر مخاطب در نگاه اول با امکان استفاده از رنگ و تصاویر زیبا و حرفه ای و امکان ارائه در سایزهای مناسب که حتی افراد می توانند آن را در جیب لباس خود بگذارند. یکی از کارکردهای عمده و حرفه ای تراکت در زمینۀ تبلیغات سیاسی است. نمایندگان و کاندیداهای احزاب سیاسی، خود را و شعارهای انتخاباتی و برنامه های مدونی که قرار است اجرا کنند و هر امر دیگری که به این حیطه مربوط می شود را از طریق چاپ و پخش تراکت به مردم معرفی می کنند. این روش رایجی است و خود مردم هم به خوبی با آن آشنا هستند و به عنوان یک امر مسلم پذیرفته اند. قابلیت پخش مستقیم تراکت (دست به دست گردانیدن، چسباندن نمونه های اعلامیه ای به دیوار و محل متناسب تبلیغ و همچنین قرار گرفتن در صندوق های پست خانگی و نیز اداری) دایرۀ شمول چاپ تراکت را گسترده ساخته است.

انوع کاغذ تراکت

چاپ تراکت و به طور کلی تبلیغات چاپی از بیراهه رفتن شما و نیز مشتری شما پیش گیری می کند. چاپ تراکت به دلیل سایز دلخواه و ایده آل، مناسب برای تبلیغات چاپی و یا اطلاع رسانی سریع است. به این منظور از انواع و سایزهای ویژه ای در چاپخانه ها استفاده می گردد. کاغذهای قابل چاپ برای تراکت می تواند الوان رنگی، کاغذ تحریر سفید، کاغذ کرافت نخودی، کاغذ تحریر، کاغذ گلاسه و کاغذ کتان باشد. در انتخاب نوع کاغذ چاپی برای تراکت، موضوع سفارش و پسند شما تأثیر دارد. در حالت کلی تراکت های رنگی گلاسه، عمومیت بیشتری دارند ولی در عین حال زمان‌بر تراند ولی چاپ دیجیتال این دغدغه را هم رفع می سازد. کاغذهای گلاسه به دلیل بافتی که دارند، رنگ و طرح را به خوبی می پذیرند و از این لحاظ بسیار با کیفیت و خوش رنگ و لعاب تر دیده می شوند. چشمگیر بودن، شرط نخست برای طراحی تبلیغات چاپی به ویژه تراکت است.

ابعاد چاپی تراکت ها

چاپ تراکت در اندازه هایی صورت می گیرد که به راحتی آن را در دست مخاطب قرار دهد. سایزهای معمول چاپ تراکت چندتاست که هر کدام هم کارکرد خود را دارند. چاپ در سایز کاغذهای A7 (105*74) کوچک ترین سایز تراکت است. در این ابعاد هرچه را بایستی به مخاطب بگویید، باید سریع و مختصر و مفید باشد. چون فضای کافی برای توضیحات بیشتر نیست. سایز A6 (105* 148) فضای کوچکی دارد اما امکان اطلاع رسانی و ارائۀ پیشنهادات خاص شما را به مشتریان جدید می دهد و معمولاً رواج بالایی در چاپ تراکت دارد. کاغذ A5 (148* 210) یکی دیگر از ابعاد رایج و محبوب تراکت است. شرکت ها و مؤسسات این مدل را بیشتر استقبال می کنند زیرا فضای بیشتری دارد و پیام کارفرما را بهتر می تواند منتقل سازد. تراکت در این ابعاد گزینۀ مناسبی برای فروش کالای شماست. همچنین در نمایشگاه های تجاری و کمپین های بازار یابی هم موارد کاربرد دارد. سایز A4 (297* 210) هم در تراکت کاربرد دارد اما در نظر داشتن قابلیت حمل و نقل راحت تراکت، با این ابعاد متناسب نیست و بیشتر می شود برای مصارف تبلیغاتی و اطلاع رسانی که بر روی سطوح چسبانده می شوند، طراحی و چاپ گردد. کاغذ DL هم (۲۱۰*۹۹) مناسب تراکت های تبلیغاتی در نمایشگاه های تجاری است. کاغذهای مربعی هم خاص ترین نوع چاپ تراکت است که جزو تراکت های سلیقه ای قرار می گیرد. هدف این نوع سایزها برجسته و خاص سازی تبلیغ شما و نشان دهندۀ اهمیت بیشتر شما به مخاطب و نیز ذوق و هنر شما می باشد.

چاپ تراکت مانند چاپ کاتالوگ، بروشور، کارت ویزیت، ست اداری و هر قسم چاپی دیگر، برای تأثیر گذاری باید حاوی نکات ریزی باشد. اگر شما خودتان می خواهید تراکت خود را طراحی کنید، دقت داشته باشید که آنچه در نگاه اول مشتری شما می بیند، تعیین کنندۀ این است که تراکت را مطالعه کند یا خیر. پس در طراحی و رنگ‌بندی مناسب بیشتر دقت کنید یا از طراحان گرافیست کمک بگیرید. مسألۀ دوم متن و محتوای تراکت است. اگر تراکت دو رو چاپ می کنید، در روی آن رئوس مطالب با برجستگی وریزه کاری های انتخاب فونت درج کنید و توضیحات اضافی را به پشت تراکت انتقال دهید. در هر صورت برجستگی نکات مورد نظر شما و چگونگی انتخاب تیترها و همچنین توانایی انتقال مفاهیم در قالب جملات و عبارت کوتاه هنر خاص خود را می طلبد تا در مجموع با در کنار هم قرار دادن تمام نکات، در چاپ نهایی علاوه بر کیفیت و نکات چشم نوازی، محتوای تراکت طوری درج شده باشد که در این فضای کوچک همه چیز را به خوبی بیان کند و جای ابهامی برای مشتری شما باقی نگذارد. با چاپ تراکت، که در زمرۀ چاپ های کم هزینه قرار دارد، رویاهاتان محقق خواهد شد.