تصویر اولین ارز دیجیتال دولتی چین به رسانه‌ها درز کرد

تصویری از اولین ارز هوشمند چین که ارز دیجیتالی این کشور نیز نامیده می‌شود به شبکه‌های اجتماعی و آنلاین درز کرده است. چین اولین اقتصاد بزرگ دنیاست که دست به انتشار ارز دیجیتالی می‌زند گفته می‌شود هدف از درز تصویر پول هوشمند کسب آگاهی بیشتر از نحوه برخورد و نگاه مردم چین به این اقدام است.
تصویر اولین ارز دیجیتال دولتی چین به رسانه‌ها درز کرد

روزنامه ساوث چاینا مورنینگ پست چین روز چهارشنبه ضمن انتشار این تصویر در گزارشی آورده است تصویر این پول هوشمند به رسانه‌ها درز کرده است.

گزارش خاطر نشان می‌کند که وجود این تصویر و انتشار آن نشان می‌دهد که پکن به سمت دراختیار گرفتن یوان دیجیتالی حرکت می‌کند.

از هم اکنون هویدا است که اگر این پول هوشمند وارد چرخه اقتصاد، تجارت و زندگی مردم شود استفاده از اسکناس که در چین بسیار کم شده است به حداقل خواهد رسید همچنین احتمال می‌رود نرم افزار‌هایی مانند “ویچت” و “علی پی” که الان در چین مورد استفاده قرار می‌گیرند تغییر ماهیت دهند.

برخی از نرم افزار‌هایی که در چین به عنوان کیف پول فعالیت می‌کنند از این نظر که هویت افراد را زیر نظر می‌گیرند و در ارایه برخی از خدمات از جمله پرداخت‌ها برای برخی از اتباع کشور‌های دیگر تبعیض قایل شده و یا آن‌ها را از این امکانات محروم کرده اند، باعث نگرانی‌هایی شده است شمار زیادی از اتباع خارجی در چین برای استفاده از این نرم افزار‌ها برای پرداخت پول با محدودیت مواجه هستند و بخش کیف پول آن‌ها مسدود شده و کسی هم پاسخگو نیست.

برای همین این افراد در چین برای خرید‌ها و پرداخت‌ها باید پول نقد داشته باشند و کار برای آن‌ها دشوار شده است، زیرا در بسیاری از مکان‌ها حتی استفاده از پول نقد هم میسر نیست و باید به کیف‌های پول دیجیتالی متوسل شد.

روزنامه چینی نوشته است آزمایش لازم این پول دیجیتالی روی تلفن‌های هوشمند برای چندین ماه در چند بانک دولتی چین انجام شده، اما زمان رونمایی رسمی از این ارز دیجیتالی کشوری مشخص نشده است.

موسسه تحقیقات ارز دیجیتالی چین که زیر نظر بانک مرکزی فعالیت می‌کند در مورد انتشار تصویر پول و یوان هوشمند که تصویری از “مایو تسه دونگ” بنیانگذار چین نو روی آن دیده می‌شود، اظهار نظری نکرده است.

چین اولین اقتصاد بزرگ دنیاست که دست به انتشار ارز دیجیتالی می‌زند گفته می‌شود هدف از درز تصویر پول هوشمند کسب آگاهی بیشتر از نحوه برخورد و نگاه مردم چین به این اقدام است.
منبع: انتخاب