کمک فناوری چاپ سه بعدی به سیل زدگان

سال گذشته با وقوع سیل در مناطقی از قاره اروپا، ویرانی بسیاری در شهرهای مختلف ایجاد شده است. آلمان از این فرصت برای بکارگیری چاپگرهای سه بعدی استفاده کرده و شروع به احداث واحد‌های مسکونی با استفاده فناوری چاپ نموده است.

به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، بلافاصله تصور اولین خانه ساخته شده با استفاده از چاپگر ها در شهر بوخوم ایالت نوردراین وستفالن منتشر شد و مدیران گ پروژه خبر از انقلاب بزرگ ساخت سازها با استفاده از چاپگرهای سه بعدی و تغییر روند صنعت ساختمان دادند.
امسال با وقوع گسترده سیل در ایران و خسارات ناشی از آن هرچند تلخ اما فرصتی مناسب و بزگاهی استراتژیک برای بکار گیری چاپ سه بعدی برای صنعت ساخت ساز با رویکردی بروز است. فناوری که اکنون برخی از دانشگاه ایرانی آن را بومی سازی و آماده تجاری سازی نموده آمد.
مسئولین بجای قدم زدن با کت شلوار در گل و لای ناشی از سیل می توانند از این تهدید یک فرصت استراتژیک در صنعت چاپ سه بعدی ایران ایجاد نمایند.

شایان ذکر چاپ سه بعدی در زمره چاپ دیجیتال قرار دارد و ترکیبی از روش چاپی جوهر افشان با تغییرات مکانیکی است که با نرم افزارهای مربوطه طرح و ابعاد مخصوصی برای تولید یک محصول دارند.