ضرورت توجه به پدیده‌های نوظهور در حوزه چاپ

جلسه معارفه و تکریم مدیران‌کل دفتر چاپ و نشر و دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، چند روز پیش محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور احکامی علی‌اکبر ابراهیمی (را به جای مهرزاد دانش) و علی‌اکبر مرادیان را (به جای ابراهیم حیدری) به ترتیب به سمت مدیرکل دفتر چاپ و نشر و مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب کرد.

یاسر احمدوند در مراسم تودیع و معارفه این مدیران که در روز چهارشنبه (۱۲ آبان‌ماه) در سالن جلسات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، با تشکر از تلاش‌ها و فعالیت‌های مدیران پیشین و خیرمقدم به مدیران جدید گفت: بر اساس سخن معصوم هر کسی که دو روز از زندگی‌اش یکسان باشد، زیانکار است. از این‌رو ضرورت دارد که همه ما هر روزمان متنوع باشد و این تغییر و تحولات نیز با نگاه گشایش کارها صورت گرفته است.

او با اشاره به این‌که همه ما در معرض قضاوت افراد، سازمان‌ها و فراتر از آن‌ها قضاوت الهی قرار داریم، تصریح کرد: امیدوارم روزی هم که ما مسئولیت خود را واگذار می‌کنیم، در محکمه عدل الهی سربلند باشیم.

احمدوند با اشاره به اهمیت این دو اداره‌کل در معاونت امور فرهنگی گفت: اداره چاپ و نشر از بخش‌های مهمی است که به موضوع صنعت چاپ می‌پردازد. زحمات آقای دانش در این سال‌ها قابل تقدیر و ارزشمند است و امیدوارم آقای ابراهیمی که برآمده از این مجموعه هستند نیز اهتمام جدی به رفع مشکلات داشته باشند.

او ادامه داد: تشکیل شورای سیاست‌گذری چاپ، رفع مشکلات این حوزه، تدوین و نظارت بر چاپخانه‌ها و توجه به صنوف مرتبط با چاپ باید در دستور کار قرار گیرد. تدوین نظارت بر چاپخانه‌ها و توجه به صنوف مرتبط با چاپ از دیگر وظایف است.

احمدوند با اشاره به “استقبال صنوف از انتصاب ابراهیمی و استفاده از این فرصت برای پیشروی در صنعت چاپ” گفت: توجه به پدیده‌های نوظهور در حوزه چاپ از اهمیت بالایی برخوردار است. منظور از نشر بسترهای عرضه محتواست که باید در معاونت به آن توجه جدی داشته باشیم. از همکاران هم برای تسریع این امر انتظار همدلی دارم.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت برنامه‌های ترویجی کتاب و کتابخوانی و ضروت تداوم این فعالیت‌ها در دوره جدید گفت: قدردان این زحمات هستیم. ان‌شاءالله این روند توسعه یابد و با در نظر گرفتن امکانات، باشگاه‌ها گسترده شود. این فعالیت‌ها به هیچ وجه نباید متوقف شود.

او ادامه داد: پژوهش و مطالعه از برنامه‌های اصلی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی این اداره‌کل خواهد بود و در این زمینه نباید از هیچ هزینه‌ای دریغ کرد. متاسفانه به‌شدت با مشکل کمبود منابع  علمی و پژوهشی معتبر مواجه هستیم که باید تلاش شود جای خالی این‌ها بر طرف شود. فعالیت‌های سال‌های اخیر حتما باید ادامه یابد و در مواردی که نیاز به تغییر و تقویت است حمایت کنیم.

احمدوند همچنین بیان کرد: از دیگر اولویت‌های مهم دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی، بازخوانی برنامه‌ها و فعالیت‌هاست که باید مورد توجه قرار گیرد. برنامه‌ها و فعالیت‌ها باید بررسی شود و ساختار و خوب و قابل دفاعی تدوین شود. خوشبختانه در حوزه برنامه‌ها نیز خوب عمل کرده‌ایم و از جدول زمانی برنامه‌ها عقب نبوده‌ایم. مدیران جدید نیز باید با سعه صدر نظرات کارشناسی تشکل‌ها و افراد مختلف را شنوا باشند و از میان آن‌ها استخراج کنند.

او با تاکید بر انضباط و کار سخت در معاونت امور فرهنگی گفت: حفظ استانداردهای حرفه‌ای، حفظ شرایط درست و توجه به انضباط باید سرلوحه‌ کارها در این معاونت باشد. به هیچ وجه همکاری که در این مجموعه علاقه‌مند به کار نیست، جایی در معاونت نخواهد داشت. همه ما در مجموعه معاونت امور فرهنگی وظیفه داریم. همه ما وامدار این کشور هستیم و باید دین خود را به این کشور ادا کنیم و باید تلاش کنیم وضعیت فرهنگی کشور رو به جلو برود. همه ما بدهکار کشورمان هستیم و برای ادای دین به کشورمان باید تلاش کنیم.

در ادامه این مراسم ابراهیم حیدری ضمن خیر مقدم به مدیر جدید به تشریح برنامه‌های دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی در حوزه برنامه‌ریزی و بررسی اطلاعات پرداخت و بیان کرد: در این سال‌ها تلاش شد هر ساله گزارش منظمی از برنامه‌های معاونت امور فرهنگی آماده و در رسانه‌ها منتشر شود. نقش مطالعات برای برنامه‌ریزی ضروری و غیرقابل انکار است. همچنین گزارش هشت‌ساله معاونت امور فرهنگی نیز تدوین و منتشر شد که در دسترس مدیران و اهالی فرهنگ قرار دارد.

او با اشاره به فعالیت ۱۶ساله در دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی گفت: در دوره مدیریت من تلاش شد تا رویکردی نسبت به عدالت فرهنگی در روستاهای کشور داشته باشیم و از این رو فعالیت‌های مربوط به ترویج کتابخوانی با کمک نهادهای دیگر پیگیری شد. نزدیک به ۲۲ میلیون نفر جمعیت روستایی داریم که سهم آن‌ها از بودجه فرهنگی بسیار ناچیز است. با هماهنگی و برگزاری جلسات متعدد با نهادهای دیگر نسبت به افزایش بودجه‌های فرهنگی در روستاها اقدام شد. خوشبختانه ظرفیت‌های خوبی در روستاها وجود دارد و اگر روی این ظرفیت‌ها سرمایه‌گذاری شود در آینده به نتایج خوبی می‌رسیم. هم‌اکنون نزدیک به ۹ هزار روستا در فعالیت‌های ترویج کتابخوانی مشارکت دارند.

همچنین مهرزاد دانش ضمن تبریک به مدیران انتصابی جدید گفت: خوشحالم از این‌که فردی جایگزین من می‌شود که در طول چهار سال گذشته از دوستان همکار من بوده است و در این سال‌ها بارها از تجربیات وی بهره‌مند شدم. اما بیشتر از آن خوشحالم که فردی منصوب شده است که سال‌ها در دفتر چاپ و نشر فعالیت داشته است. از همکاران خود در این مجموعه نیز بسیار سپاسگزارم و اگر قصور یا تقصیری داشتم، امیدوارم مرا عفو کنند.

در این مراسم برخی از دست‌اندرکاران در دفتر چاپ و نشر و دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی صحبت‌هایی را ایراد کردند.