چرا باید عکس‌های خود را چاپ کنیم؟

کاغذ، راهی است برای حفظ یک عکس که شاید دیجیتال نباشد اما دوام بیشتری دارد.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام لابراتوار سهند، اهمیتی ندارد که عکاسی از نوع آنالوگ یا دیجیتال باشد آنچه اهمیت دارد پیدا کردن راهی مطمئن برای حفظ و نگه‌داری عکس‌ها است یا بهتر جای عکس بگوییم خاطراتمان.

از آن لحظه که دنیای دیجیتال وارد زندگی ما شد، جذابیت‌های خود را برای ما آشکار کرد. پیش از آن هرگز عکس گرفت به این سادگی نبود، در کم‌تر از چند ثانیه عکس گرفته می‌شود و چند صد یا چندین هزار نفر به اشتراک گذاشته می‌شود.

در حالی که چاپ کردن این عکس‌ها بسیار آسان‌تر و حتی اقتصادی‌تر از گذشته می‌باشد اما چاپ عکس روی کاغذ دیگر از اولویت‌های ما نیست.

به‌راستی چرا این‌گونه شده؟

با صرف نظر از این موضوع که چاپ عکس به ‌تنهایی کافی است یا چاپ عکس روی شاسی یا چاپ آنلاین تخته شاسی بهتر است، در این مطلب به شما توضیح خواهیم داد که چرا باید عکس‌های خود را چاپ کنیم.

کاغذ، راهی برای حفظ یک عکس که شاید دیجیتال نباشد اما دوام بیشتری دارد. اهمیتی ندارد که عکاسی از نوع آنالوگ یا دیجیتال باشد آنچه اهمیت دارد پیدا کردن راهی مطمئن برای حفظ و نگه‌داری عکس‌هاست یا بهتر جای عکس بگوییم خاطراتمان.

یک عکاس آنالوگ خوب می‌داند که پروسه تولید عکس وی برای کامل شدن نیازمند چاپ عکس روی کاغذ می‌باشد، گویی تا پیش از آمدن عکس وی روی کاغذ کار ناتمام به نظر می‌رسد.

حال آن فردی که عکاسی دیجیتال را به آنالوگ ترجیح می‌دهد ریسک پاک شدن عکس‌هایش از روی کارت حافظه همیشه با اوست و یا اگر عکس‌ها را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کند شاید عکس‌هایش به دست فراموشی سپرده شوند.

چاپ کردن عکس‌ها امکان نگه‌داری مطمئن و آسان عکس‌ها را برای ما فراهم می‌سازد. شاید در ذهنتان به این موضوع بیندیشید که کاغذ نیز در معرض آسیب‌های زیادی می‌باشد، ممکن است پاره شود یا بسوزد اما آنچه که مبرهن می‌باشد این است که کاغذ بسیار کمتر از یک هارد دیسک و یا کامپیوتر در معرض آسیب می‌باشد و دوام آن بیش از این‌ها است.

در طول سالیان فرمت‌های عکس دیجیتال و یا ابزارهای نگه‌داری دیجیتال یک عکس دست‌خوش تغییرات زیادی است. برای اطمینان خاطر از دسترس بودن عکس‌ها بایستی همواره به‌روز بود در غیر این صورت کار مشکل می‌شود. دور نیست زمانی که از فلاپی‌ها، هارد دیسک‌های بسیار حجیم، CD یا DVD برای نگه‌داری عکس‌ها استفاده می‌شد و این روزها به‌تدریج این ابزارها منسوخ و به دست فراموشی سپرده‌ شده‌اند.

نکته دیگر در رابطه با این‌گونه نگهداری‌ها برق است. بله برق، بدون وجود برق آن کامپیوتر یا موبایل یا تبلت به جعبه‌ای بی‌خاصیت تبدیل خواهند شد. این در حالی است که عکس‌های چاپ‌شده روی کاغذ هرلحظه در اختیار شماست و می‌توانید از نگاه کردن به آن لذت ببرید. می‌توانید مطمئن باشد که سال‌های سال عکس‌های شما با همان کیفیت روز اول روی کاغذ در اختیار شماست و در جعبه‌های دیجیتال که کلید آن‌های را سال‌ها است گم‌کرده‌اید از دسترس شما دور نشده است.

چاپ کردن عکس‌ها روش تأثیرگذارتر برای به اشتراک گذاشتن لحظات شما می‌باشد.

هر روز با باز کردن شبکه‌های  اجتماعی‌مان در معرض نگاه کردن به صدها عکس که در دنیای دیجیتال به اشتراک گذاشته می‌شود هستیم، اما در پایان روز چه تعداد از آن‌ها در خاطرمان مانده است؟ حقیقت این است که ما عکس‌های زیادی در طول روز می‌بینم اما آن‌طور که باید آن‌ها را مشاهده نمی‌کنیم.

آنچه واضح است چشمان ما عکس‌هایی را که روی کاغذ چاپ‌ شده را بیشتر می‌پسندد و ذهن ما از دیدین آن بیشتر لذت می‌برد درست مثل کتابی که از روی صفحات کاغذ خوانده شود بیشتر بر دل می‌نشیند تا این‌که از روی نمایشگر کامپیوتر.

نگاه کردن عکس‌های خانوادگی روی صفحه مانیتور هیچ‌گاه لذتی را که در دست گرفتن این عکس‌ها و لمس کردنشان می‌دهد را نمی‌تواند داشته باشد. آن زمان که یک عکس را به دیوار محل زندگی و یا محل کار خود می‌آویزید هر روز از دیدنش غرق لذت خواهید شد.

حال که به این موضوع رسیدیم که چاپ کردن عکس‌ها بسیار مفیدتر از نگه‌داشتن آن‌ها به صورت دیجیتال است این سؤال ایجاد می‌شود که آن‌ها را به چه شکل چاپ کنیم؟ چاپ عکس عادی یا چاپ عکس روی شاسی یا به شکل آلبوم دیجیتال؟ این موضوع یک موضوع سلیقه‌ای می‌باشد که ما در لابراتوار سهند برای تمامی سلیقه‌ها محصولات مخصوص داریم.

مثلاً چاپ روی شاسی یکی از پرفروش‌ترین و پرطرفدارترین محصولات ماست که روند کار آن این‌گونه است که ما پس از دریافت عکس از شما عزیزان آن را چاپ کرده و بر روی تخته شاسی خام می‌چسبانیم.

چاپ روی تخته شاسی به دلیل استحکام بالا و ضد آب بودن آن می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای نگه‌داری تمیز عکس‌ها با کمترین ضریب آسیب‌پذیری باشد لابراتوار سهند تمامی تلاش خود را کرده تا با تولید تخته شاسی از مواد اولیه درجه یک کیفیت این محصول را بالا ببرد تا درنهایت فرایند چاپ شاسی بدون نقص انجام شود.