کاهش نسبی قیمت کاغذ طی دوماه گذشته

رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران از کاهش قیمت کاغذ تحریر و گلاسه نسبت به اوج قیمت این محصول در دو ماه پیش خبر داد.

به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران،بابک عابدین در این رابطه اظهار کرد: در سه هفته اخیر قیمت کاغذ تحریر ۶۰تا ۷۰درصد کاهش داشته و قیمت هر بند کاغذ تحریر ۷۰گرمی از بیش از ۵۰۰هزار تومان به حدود ۳۰۰هزار تومان رسیده است.همچنین به گفته وی قیمت کاغذ گلاسه در این مدت از ۱۶به ۱۲هزار تومان رسیده است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران علت این کاهش قیمت را تخصیص ارز حاصل از صادرات به واردات کاغذ و رفع محدودیت واردات این کالا عنوان کرد که به گفته وی باعث شد برخی فعالان اقتصادی سرمایه‌های خود را در بخش واردات کاغذ فعال کنند.

وی با بیان اینکه افزایش عرضه کاغذ در بازار باعث شد تب تقاضا کاهش یابد، در پاسخ به سوالی درباره وضعیت تولید تصریح کرد که در این مدت تولید کاغذ تحریر افزایش چشمگیری نداشته است.

از پاییز سال ۱۳۹۶بازار کاغذ تحریر و روزنامه با کمبود و افزایش قیمت مواجه شد، تا جایی که در مقاطعی برخی نشریه‌ها و روزنامه‌ها مجبور به کم کردن تعداد صفحات خود شدند.

البته در روزهای آخر اسفند ماه سال گذشته، دبیر کارگروه ساماندهی کاغذ گفته بود که “در سال گذشته ۳۷هزار و ۳۵۴تن کاغذ روزنامه‌ای و ۲۱۸هزار و ۶۲۳تن انواع کاغذ تحریر وارد کشور شده است، اما فقط ۶۹۱۵تن روزنامه‌ای و ۱۳هزار و ۶۴۹تن تحریر با حواله معاونت‌های فرهنگی و مطبوعاتی وزارت فرهنگ توزیع شده است که به این معنا که سایر مقادیر که با ارز دولتی وارد شده، غیرقانونی توزیع شده است.