امکان چاپ به خط بریل در مازندران فراهم شد

به گزارش ایرنا، دسترسی جامعه نابینایان و کم‌بینایان به کتاب‌های مختلف و آثار نوشتاری اعم از کتاب، جزوه و نشریات یا محتواهای منتشر شده در فضای مجازی و بستر اینترنت یکی از چالش‌های این قشر از جامعه است که در مازندران با راه‌اندازی نخستین مرکز چاپ به خط بریل تا حد زیادی این چالش برطرف شد.

مدیرعامل موسسه غیر انتفاعی جامعه نابینایان و کم‌بینایان مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با بیان این که واحد چاپ بریل این مؤسسه طی روزهای اخیر با حضور تعدادی از مسئولان استانی به بهره‌برداری رسید، اظهار کرد: دستگاه چاپ به خط بریل این قابلیت را دارد که متون مختلف را در قالب فایل « وورد WORD » دریافت کرده و با خط بریل برای متقاضیان چاپ کند.

سید مهدی مسلمی گفت: در راستای حمایت از تولید ملی در سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها چاپگر کاملا ایرانی را با کمک نیکوکاران و بهزیستی برای این مرکز خریداری کردیم. در مجموع ۳۰۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای خرید این دستگاه هزینه شد که همه این اعتبار با کمک خیران و بهزیستی تأمین شد و در اختیار جامعه کم‌بینایان و نابینایان مازندران قرار گرفت.

وی افزود: این نخستین مرکز چاپ بریل در نوار شمالی کشور است که راه‌اندزای شده است. بر همین اساس نیز آمادگی داریم تا خدمات چاپ بریل را با دریافت فایل وورد WORD یا حتی « پی دی اف PDF » محتواهای مد نظر متقاضیان به کم‌بینایان و نابینایان استان‌های همسایه نیز ارائه دهیم. این دستگاه قابلیت پشتیبانی از متون نوشته شده به همه زبان‌های زنده دنیا را دارد و در هر ۱۴ ثانیه دو صفحه پشت و رو را به خط بریل چاپ می‌کند.

مدیرعامل جامعه کم‌بینایان و نابینایان مازندران تصریح کرد: البته برای فعالیت مستمر و ارائه خدمات دائمی به این جامعه نیاز است که یک تکنیسین برای فعالیت به کار بگیریم که این موضوع مستلزم حمایت خیران و بهزیستی است. این آمادگی را هم داریم که دستگاه چاپ را در قالب قرارداد در اختیار کم‌بینایان یا نابینایان واجد شرایط کار با این دستگاه قرار دهیم تا هم برای خودشان و این مرکز درآمدزایی شود و هم خدمات به طور مستمر قابل ارئه باشد. هر عضوی از جامعه کم‌بینایان و نابینایان استان که آشنایی با رایانه داشته باشد می‌تواند با شماره ۰۱۱۳۵۳۶۳۷۳۸ تماس بگیرد تا در این زمینه مذاکرات لازم را انجام دهیم.

گلایه از پرداخت مالیات

مسلمی با انتقاد از عملکرد اداره دارایی در اصرار برای دریافت مالیات از محل خرید این دستگاه گفت: قیمت تمام شده این دستگاه چاپگر خط بریل برای ما ۲۸۰ میلیون تومان بود. اما دارایی اصرار کرد که باید ۲۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان مالیات بر ارزش افزوده را نیز بپردازیم. به همین دلیل قیمت تمام شده دستگاه برای ما ۳۰۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان شد. یعنی ۲۵ میلیون تومان از خیران گرفتیم تا به دولت مالیات بدهیم. در حالی که هم فعالیت‌های فرهنگی معاف از مالیات هستند و هم این قبلی مراکز مرتبط با اقشار خاص جامعه به حمایت بخش دولتی نیاز دارند.

وی افزود: برای خرید یک دستگاه دیگر هم که ۴۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت داشت اخیرا حدود ۶ میلیون تومان مالیات دادیم. اصرار بر دریافت مالیات از این مؤسسات که در حال رفع نیازهای گروه‌های دارای نیازهای ویژه جامعه هستند پذیرفتنی نیست.

مدیرعامل جامعه کم‌بینایان و نابینایان مازندران در عین حال از حمایت برخی دستگاه‌های استان نیز قدردانی کرد و گفت: علاوه بر نیکوکارانی که همیشه در کنار ما هستند، مسئولان اداره کل بهزیستی مازندران و سازمان بهزیستی کشور، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، برخی مدیران شهرستان و به ویژه اداره آموزش و پرورش شهرستان بابلسر که همواره من را برای پیگیری امور این مرکز حمایت می‌کند در تحقق این خواسته جامعه کم‌بینایان و نابینایان مازندران همراه بودند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا ضمن ابراز خرسندی از راه‌اندازی این مرکز چاپ دیجیتال خط بریل در مازندران اظهار کرد: با راه‌اندازی این دستگاه بخش مهمی از نیازهای جامعه نابینایان به کتاب‌های مورد علاقه‌شان برطرف می‌شود.

عباس زارع افزود: کم‌بینایان و نابینایان با بهره‌برداری از این دستگاه می‌توانند هر کتابی که دوست داشته باشند و در بازار به خط بریل موجود نباشد را با ارائه فایل محتوای مد نظرشان به این مرکز، به صورت بریل و در تیراژ محدود دریافت کنند.

وی گفت: بسیاری از کتاب‌های عمومی و تخصصی موجود در بازار برای افراد عادی، برای کم‌بینایان و نابینایان قابل دسترس نیست و با بهره‌برداری از این دستگاه در مازندران اکنون می‌توان گفت دسترسی به انواع متون، جزوه‌ها و کتاب‌ها با خط بریل برای این قشر در استان میسر شده است.

مازندران بر اساس آخرین آمارهای موجود در اداره کل بهزیستی مازندران هفت هزار و ۴۵۲ کم‌بینا و نابینا دارد که از خدمات مؤسسه غیرانتفاعی جامعه کم‌بینایان و نابینایان مازندران می‌توانند استفاده کنند.