بلاک چین آینده بسته بندی و زنجیره تامین را شکل می دهد

از آنجایی که کسب‌وکارها در سراسر جهان به دنبال افزایش کارایی، امنیت، شفافیت و کاهش کاغذبازی هستند، تمرکززدایی جایگاهی مرکزی پیدا می‌کند. با انقلاب صنعتی چهارم، انبوهی از فناوری های بسیار پیشرفته و راه حل های مرتبط به بخشی از این نیاز برای تمرکززدایی تبدیل شده اند.

آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، بلاک چین به زبان ساده پایگاه داده ای از رکوردها به نام بلوک است. این رکوردها با استفاده از یک کد مخفی به هم مرتبط یا “زنجیره ای” هستند. هر بلوک حاوی یک پیوند رمزنگاری به بلوک قبلی، و اطلاعات مربوط به تراکنش قبلی، افراد درگیر در آن، و غیره است. این فرآیند در چندین رایانه پخش می‌شود و هیچ نهاد واحدی مالکیت اطلاعات «دفتر کل» یا سابقه را ندارد. در چنین شبکه‌ای غیرمتمرکز، تراکنش‌هایی مانند انتقال ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین یا اتریوم، عملاً قابل هک نیستند و از یک پایگاه داده غیر قابل فساد اطمینان می‌دهند.

کاربرد بلاک چین می تواند عمومی یا خصوصی باشد. در حالی که ارز دیجیتال نمونه ای از کاربردهای عمومی است، Hyperledger Fabric IBM یک پلت فرم دفتر کل خصوصی است. انتقال ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین یا اتریوم غیرمتمرکز است، زیرا چنین تراکنش‌هایی برای حفظ یا حمایت از آن‌ها به هیچ مقام مرکزی مانند دولت یا بانک وابسته نیستند. در این مورد دفتر کل بر روی بسیاری از کامپیوترها که مزایای خاص خود را دارند پخش می شود. چنین تراکنش‌هایی عملاً قابل هک نیستند، زیرا در چنین شبکه‌ای غیرمتمرکز، سوابق تراکنش‌ها در چندین رایانه ذخیره می‌شوند که هیچ نهاد واحدی مالک آن نیست.

نقش بلاک چین در بسته بندی و برچسب گذاری مواد غذایی

بسیاری در صنعت بسته بندی مواد غذایی در حال بررسی راه حل های جدید بلاک چین برای حفظ یکپارچگی مواد غذایی هستند. کل فرآیند زنجیره تامین – از کشاورزان گرفته تا پردازشگرهای مواد غذایی تا انبارها و در نهایت به دست توزیع کنندگان – توسط یک دفتر کل غیرمتمرکز ساده می شود و ارتباط آسان بین پیوندها را بدون سیستم های متضاد یا گزارش های متعدد امکان پذیر می کند. پست‌های بازرسی بدون کاغذ ارائه می‌شوند و تنها با اسکن بارکد محصول یا کد QR می‌توان به اطلاعات محصول در محل دسترسی پیدا کرد. مزیت دیگر این است که سوابق را نمی توان تغییر داد زیرا تمام اطلاعات دفتر کل به طور پیش فرض احراز هویت می شوند. اینها شامل داده‌های مربوط به محصولات، محموله‌ها، تحویل‌ها، بسته شدن مالی و موارد دیگر است. در برنامه های زنجیره تامین می توان از آن برای برقراری ارتباط کدهای تبادل الکترونیکی داده (EDI) استفاده کرد.

بلاک چین همچنین به ردیابی و ردیابی محصولات در طول زنجیره ارزش کمک می کند و با اطلاعات به اشتراک گذاشته شده در مورد منشاء و نحوه کار محصولات، فرآیند را شفاف تر می کند. قابلیت ردیابی، به ویژه برای صنایع داروسازی و غذایی در موارد آلودگی دسته های محصول، جنبه مهمی است. شرکت‌های فناوری آمریکایی Honeywell و iTrace Technologies از طریق یک مشارکت جدید، فناوری بلاک چین را در چاپگرهای صنعتی برای ردیابی موجودی در سراسر زنجیره تامین ادغام می‌کنند.

بسیاری از شرکت‌های کوچک‌تر چاپ بسته‌بندی با درک این موضوع که بسته‌بندی محصول به زودی یک جهش تکاملی عظیم خواهد داشت، دنده‌های خود را تغییر می‌دهند. بلاک چین ابزاری مناسب برای قوی‌تر کردن داده‌های برچسب‌گذاری، در دسترس‌تر کردن شفافیت اطلاعات و در نتیجه توانمندسازی مصرف‌کنندگان در مورد تصمیم‌های خریدشان است.
اکنون می توان از کارتن های بسته بندی شده برای دسترسی به اطلاعات دقیق در مورد سفر محصول استفاده کرد. با کمک فناوری بلاک چین، کدهای اسکن شده می توانند به بسته شما بینشی قدرتمند از محصول شما ارائه دهند. ادعاهای شرکت مانند “واقعی ارگانیک” یا “از بین بردن چربی ۱۰۰% طبیعی” را می توان مورد آزمایش قرار داد، در حالی که محصول “ساخت ژاپن” باید دقیقاً به این معنی باشد – ساخت ژاپن. از آنجایی که مصرف کنندگان اکنون می توانند به راحتی اعتبار وعده های برند را تأیید کنند، فناوری بلاک چین ابزاری فوق العاده مفید برای شفافیت برای ایجاد اعتماد به برند ارائه می دهد.
با زنجیره های تامین مبتنی بر بلاک چین، بسته بندی به نوع جدیدی از سفیر برند مستقل از ادعاهای شرکت تبدیل می شود. احراز هویت برندها می تواند مستقیماً توسط مصرف کنندگان انجام شود و از آنها در برابر محصولات دستکاری یا تقلبی محافظت شود. فناوری بلاک چین می‌تواند یک سیستم قوی باشد که از طریق شفافیت و تهدید روزافزون تقلبی‌ها، ارزش افزوده برای زنجیره تامین دارد.

رهبران جهانی در صنایع غذایی و خرده فروشی مانند آمازون، نستله، شاپی فای و والمارت پیش از این به سرفصل اخبار رسیده اند و قدم هایی در این راستا برداشته اند و دیری نمی گذرد که بازیگران سطح متوسط ​​و کوچکتر نیز از این روند پیروی کنند. با توجه به انگیزه‌های مالی مرتبط با این فناوری، تبدیل شدن بلاک چین به استاندارد صنعت، فقط مسئله زمان است.

کاربرد در هند

یک کاربرد عمده بلاک چین در بخش ورزش در هند، به ویژه در دوره پس از همه گیری، اتفاق افتاده است و به دستیابی به دو هدف مهم کمک می کند. سوجیت بنگر، محصول مدرسه بازرگانی هاروارد بوستون و بنیانگذار TaxBuddy.com، یک شرکت پیشرو در تشکیل پرونده مالیاتی آنلاین، توضیح می‌دهد که طرفداران را درگیر نگه داشته است، سرگرمی را به سطح بعدی ارتقا داده است، و همچنین شفافیت را در مدل مالی و اقتصاد واحد به ارمغان آورده است.

آموزش یکی دیگر از حوزه‌های کاربردی اصلی است که در آن بلاک چین ظرفیت تغییر سیستم آموزشی در مناطق روستایی هند را با در دسترس قرار دادن آن برای دانش‌آموزان و همچنین استخدام‌کنندگان و غیره با شفاف‌سازی در فرآیندها و ارزیابی دارد.

به طور مشابه، پذیرش گسترده فناوری بلاک چین در حکومت هند مشاهده می شود. ایالت آندرا پرادش بلاک چین را برای ثبت سوابق پیاده سازی کرده است. بسیاری از دولت‌های ایالتی در هند در حال برنامه‌ریزی برای صدور گواهی‌های دولتی و نگهداری آن‌ها در انبار امنی هستند که دسترسی محدودی به شهروندان با استفاده از کلیدهای خصوصی به شهروندان می‌دهد.

در بخش های تجاری، صنعت الماس و سنگ های قیمتی از این فناوری برای پیگیری الماس های قانونی و اصلی استفاده می کند.توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) اخیراً در بازی، سرگرمی، امور مالی و سرمایه‌گذاری پذیرفته شده‌اند. هند امروز بیشترین تعداد سرمایه گذاران رمزارز را در جهان دارد! طبق گزارش ها، بیش از صد میلیون نفر در کشور وجود دارند که در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کرده اند!

دولت هند در حال ترویج نوآوری در فناوری بلاک چین و افزایش اخیر سرمایه گذاری های VC در استارت آپ های فناوری مبتنی بر بلاک چین است که به این شتاب افزوده است. بنگر می افزاید: تا جایی که به مالیات برخی از برنامه های کاربردی بلاک چین مانند ارزهای دیجیتال، NFT و غیره مربوط می شود، نیاز به شفافیت بیشتری از سوی دولت وجود دارد.

در خاورمیانه پر رونق است

نیاز به یک زنجیره تامین کاملاً ایمن و ضد دستکاری در سناریوی همه‌گیری COVID-19 فعلی اجباری شده است. واکسن ها به یک کالای گرانبها تبدیل شده اند و ماهیت بسیار حساس آنها باعث شده است تا کشورها از مزایای فناوری بلاک چین استفاده کنند که راه حلی بدون خطا را تضمین می کند.

ابوظبی به عنوان مرکز آن، کنسرسیوم Hope، یک مشارکت عمومی و خصوصی (PPP) از mUnity – یک سیستم دیجیتال اختصاصی ساخته شده – استفاده می کند که از فناوری بلاک چین برای ردیابی و ردیابی واکسن کووید-۱۹، ذخیره سازی، ارسال و همه موارد استفاده می کند. داده های مربوط به آنی در هر مرحله از سفر واکسن. از تأسیسات تولیدی تا زمان تجویز دوز، این سیستم – که توسط Maqta Gateway، زیرمجموعه فناوری‌های دیجیتال بندر ابوظبی توسعه یافته است – قابلیت ردیابی تک تک دوزهای واکسن را بر اساس داده‌های موجود دارد.

در یکی دیگر از توسعه‌های DP World، شرکت لجستیک چندملیتی اماراتی مستقر در دبی، با TradeLens، یک اکوسیستم به هم پیوسته مبتنی بر بلاک چین از شرکای زنجیره تامین، همکاری کرده است تا دیجیتالی شدن زنجیره‌های تامین جهانی را تسریع بخشد. هدف DP world این است که تمام پایانه‌های کانتینری دریایی و داخلی، شرکت‌های تغذیه‌کننده و بخش‌های لجستیکی خود را با پلتفرم TradeLens که به طور مشترک توسط IBM و GTD Solution Inc.، یکی از بخش‌های AP Moller Maersk توسعه یافته است، متصل کند. این ادغام برای بهبود کارایی عملیاتی است که در کل زنجیره تامین قابل مشاهده است.

در عربستان سعودی، گمرک عربستان با همکاری TradeLens قصد دارد صنعت حمل و نقل را برای سریعتر، شفاف‌تر شدن و کارآمدتر شدن در عملیات بلادرنگ خود متحول کند. احمد الحکبانی، فرماندار گمرک عربستان، گفت: «برای ایجاد پادشاهی به عنوان مرکز لجستیک برتر جهان، ما نیاز به ایجاد یک تغییر پارادایم در فرآیندهای حمل و نقل خود و کشف رویکردهای آینده نگرانه با اکوسیستم تجاری همتا به همتا در سراسر جهان داشتیم.

ارتقای اعتماد

سه ویژگی ذاتی بلاک چین آن را بسیار مطلوب می کند و به این فناوری کمک می کند تا در سناریوی امروزی مقبولیت بیشتری پیدا کند. اولاً تغییر ناپذیر است. ثانیاً، بیشترین امنیت را دارد. و سوم اینکه غیرمتمرکز است.

توجه؛ اخبار منتشر شده از طرف پلیس فتا که در رسانه‌ها منعکس شده نشان میدهد از ابتدای سال بیش از۵هزار میلیارد تومان از دارایی مردم توسط کلاهبرداران حوزه رمزارز به سرقت رفته است. به عبارتی ماهانه ۵۰۰ میلیارد تومان!

حوزه ارزهای دیجیتال یک فرصت بی نظیر برای داد و ستد بین المللی است پیشنهاد می شود در ابتدا حتما در این زمینه دانش کافی بدست آورید.

اگر نیاز به آموزشهای تخصصی و یا مشاوردر بخش کاربردهای بلاکچین در صنعت چاپ و بسته بندی دارید با ما تماس بگیرید.