در ونزوئلا ارزش کاغذ اسکناس بیشتر از ارزش اسمی آن است!

در هفته‌های اخیر تقاضا برای اسکناس بولیوار ونزوئلا در نقاط مرزی و کشور‌های همسایه بسیار افزایش یافته است، اما اشتباه نکنید! این تقاضا خیلی به ارزش این اسکناس مربوط نمی‌شود بلکه بیشتر به خاطر کاغذ آن است!

کاهش شدید ارزش پول ملی ونزوئلا باعث شده است که از این اسکناس برای امور غیرمعمول استفاده شود.

در هفته‌های اخیر تقاضا برای اسکناس بولیوار ونزوئلا در نقاط مرزی و کشور‌های همسایه بسیار افزایش یافته است، اما اشتباه نکنید! این تقاضا خیلی به ارزش این اسکناس مربوط نمی‌شود بلکه بیشتر به خاطر کاغذ آن است!

هکتور کوردرو، یک مهاجر ونزوئلایی که به کلمبیا رفته است با استفاده از اسکناس بولیوار، کیف پول و کیف زنانه درست می‌کند و آن را به گردشگران می‌فروشد. کورودو در مصاحبه با الجزیره گفت: این اسکناس‌ها دیگر هیچ ارزشی ندارند.

کوردرو برای تولید هر کیف از ۷۰ اسکناس ۱۰۰ بولیواری استفاده می‌کند و برای کیف‌های بزرگتر تا ۱۶۰۰ اسکناس نیز مصرف می‌کند، اما هر کدام را به مبلغ هشت دلار می‌فروشد؛ کیف‌های بزرگتر نیز تا ۱۲ دلار نیز قیمت دارند. توریست‌های اروپایی و آمریکایی که مشتریان این کیف‌ها هستند باورشان نمی‌شود که جنس این کیف‌های زیبا، واحد پولی کشوری باشد که زمانی قدرتمندترین اقتصاد منطقه آمریکای لاتین بود.

این کیف‌ها تنها بخشی از بلایی هستند که سر بولیوار آمده است. ونزوئلایی‌ها از این اسکناس‌ها برای هرکاری استفاده می‌کنند، به جز وسیله‌ای برای مبادله یا حفظ ارزش. کوردرو می‌افزاید: برخی از مردم اسکناس‌ها را کیلویی می‌فروشند و برخی دیگر از آن به عنوان سوخت استفاده می‌کنند.

دولت ونزوئلا از سال‌ها پیش چاپ انتشار آمار مربوط به نرخ تورم را متوقف کرده است، اما طبق اعلام کنگره ملی این کشور، تورم در سال ۲۰۱۹ برابر ۴۰۳۵ درصد بوده است. ارزیابی صندوق بین المللی پول خیلی بدتر از این‌ها است. طبق گزارش صندوق پول در ماه اکتبر، تورم ونزوئلا امسال ۲۰۰ هزار درصد و رشد اقتصادی منفی ۳۵ درصد خواهد بود.

با تورم افسار گسیخته و کاهش شدید ارزش پول، استفاده از پول ملی در مبادلات تقریبا کنار گذشاشته شده است و اکنون بیشتر مردم از یورو و دلار استفاده می‌کنند. یک شهروند ونزوئلایی گفت: دست کم می‌دانیم فردا ارزششان کمتر نخواهد شد.

هر چند دولت همیشه بر طبل رهایی از دلار کوبیده است، اما فروشگاه‌ها و مغازه‌ها چیز دیگری می‌گویند: “همه چیز بر حسب دلار قیمت گذاری شده است و آن‌هایی هم که هنوز بولیوار را قبول می‌کنند هر روز قیمت خود را تغییر می‌دهند طوری که تنها بخش کمی از مردم قدرت خریدنشان را دارند. “