قم قطب چاپ و نشر ایران است

قم – ایرنا – مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در حاشیه دیدار معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از شهرک چاپ و نشر قم عنوان کرد: قم در بخش نشر کشور سهم بالایی دارد و به تعبیر برخی ها، بیروت چاپ و نشر در ایران، قم است.

به گزارش روز شنبه ایرنا سید موسی حسینی کاشانی افزود: شهرکی که تحت عنوان چاپ و نشر شکل گرفته، مشکلاتی را دارد؛ بسیاری از همکاران ما که در زمینه چاپ فعالیت دارند، استقبال مطلوبی از این صنعت ندارند و راه اندازی شهرک چاپ و نشر می تواند کار را تسهیل کند.
وی گفت: جذب سرمایه گذاری های خارجی برای این شهرک یکی از اهداف بلندمدت ما بوده و ما باید بتوانیم قطب بودن نشر را برای قم حفظ کنیم.
حسینی کاشانی خاطرنشان کرد: بحمدالله سرعت کار در شهرک چاپ و نشر بیشتر شده و لازم است شرکت شهرک های صنعتی عنایت ویژه ای به شهرک چاپ و نشر داشته باشند.
وی تصریح کرد: واگذاری های شهرک چاپ و نشر نباید به بحث سند مالکیت گره بخورد.
در بخشی از این جلسه رئیس اتاق اصناف قم مطرح کرد: برخی از سرمایه گذاران ما به دلیل کرونا نتوانستند کار ساخت و ساز را انجام دهند و طبق قانون شرکت شهرک های صنعتی ما محدودیت زمانی داریم که امیدواریم امروز این زمان تا ابتدای سال آینده تمدید شود تا کارها تکمیل شود.
رئیس اتحادیه چاپخانه دارها در قم نیز در این جلسه تصریح کرد: ما در حال حاضر مشکل اساسی در مجموعه شهرک چاپ و نشر داریم و نخستین آن عدم واگذاری است، در صورتی که بیش از ۱۰۰ نفر در حال حاضر متقاضی دریافت زمین برای تولید و سرمایه گذاری هستند.
وی افزود: برخی از سرمایه گذاران ما از شیوخ عرب بودند که حاضر بودند سرمایه گذاری کلانی انجام دهند، اما به دلیل عدم واگذاری زمین این فرصت از دست رفت.
محمودیان تاکید کرد: صنعت چاپ در قم یکی از پنج برند کشور بوده و عدم وجود زیرساخت سرمایه گذاری در استان پذیرفته شده نیست.
رئیس اتحادیه چاپخانه دارها در قم یادآور شد: وقتی حرف از حمایت می آید، همه ذهن ها به سمت حمایت های مالی می رود؛ اما ما به دنبال این هستیم که دولت از سرمایه های سرمایه گذاران حمایت کند تا آن ها با خیال راحت به کار بپردازند.
وی اضافه کرد: وقتی سرمایه گذاران ما می خواهند تجهیزاتی وارد کنند، باید دولت در بخش های ارزی و گمرک و موارد موردنیاز از سرمایه گذاران حمایت کند و این جدا از حمایت مالی است.
معاون برنامه ریزی شرکت شهرک های صنعتی استان قم نیز در این جلسه ابراز کرد: به دلایل مختلف شهرک چاپ و نشر قم توفیقات لازم را کسب نکرد؛ اما در حال حاضر این آمادگی از سوی دولت و سرمایه گذاران وجود دارد.
وی بیان کرد: بخشی از این شهرک به صنایع دیگر که موردنیاز استان بود واگذار شده است و عدم واگذاری در شهرک به دلیل این است که این مجموعه زیر نظر اداره کل راه و شهرسازی بوده و به دلیل تغییراتی در واگذاری ها، کار به دلیل فرآیندهای قانونی زمان بر شد.
ابراهیمی ادامه داد: مسائل مربوط به سند مالکیت از مشکلات مهم شهرک بوده و تا زمانی که این سند به ما داده نشود، واگذاری ها با مشکل مواجه می شود و پاشنه آشیل این شهرک گرفتن اسناد مالکیت است؛ اگر این مشکل حل شود ما واگذاری ها را انجام خواهیم داد.
در انتهای این جلسه نیز معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: نفس کار ایجاد شهرکی برای چاپ و نشر در قم اتفاق بزرگی بوده و اقتصاد جایی شکوفا می شود که به مزیت مناطق توجه شود؛ ارزش افزوده قم در حوزه چاپ و تولید محصولات فرهنگی بوده و ایجاد این شهرک صنعتی هم به همین دلیل بوده است.
وی افزود: پیشرفت های شهرک چاپ و نشر برای ما امیدوار کننده بوده و مسائل این شهرک باید با تعامل و همکاری مرتفع شود و برای حل شدن این مسائل باید چند نفر ماموریت داشته باشند./