پاسخ بازرسین تعاونی چاپخانه داران به ابهامات مطروحه

اگر تاریخ تعاونی چاپخانه داران تهران را مرور کنیم بیشتر متوجه اهمیت و جایگاه نقش بازرسین می شویم؛ پس از گفتگو با سید محمود ذوالفقاری و پرسشهایی که از سوی این عضو تعاونی مطرح شد به سراغ دو بازرس تعاونی رفتیم تا درباره ابهامات مطروحه بحث و بررسی نماییم.

آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، آقایان محمودآبادی و منتظری دوبازرس تعاونی چاپخانه داران تهران بر خلاف نظر محمود ذوالفقاری چالش کنونی را برخاسته از اتحادیه بر علیه تعاونی می دانند و آن را ادامه یک روند از پیش برنامه ریزی شده بر شمردند.
یکی از نکات مطروحه در مصاحبه با آقای ذوالفقاری منتقد عملکرد تعاونی، عدم شفافیت و عدم بازده مناسب عملکرد تعاونی است، از منظر شما چگونه است؟
اتفاقا عملکرد تعاونی چاپخانه داران تهران کاملا شفاف است، هیات مدیره و بازرسین کارهای شرکت تعاونی را بررسی می کنند و از سوی دیگر شرکت تعاونی حسابرس قسم خورده و درجه یک دارد که ارتباطی با تعاونی ندارند و از بیرون می آیند و همه حسابها تحت بررسی قرار میگیرد. تا الان نیز همه موارد شفاف بوده و هیچگونه پنهان کاری وجود نداشته است و طی سالیان گذشته در گزارش های موسسه حسابرسی همواره عملکرد تعاونی « مطلوب » ذکر شده است.
یکی از اعضای هیات مدیره تعاونی چاپخانه داران مدعی است که از مدیرعامل تعاونی اسنادی محصولات خریداری شده را برای بازنگری خواسته اما در اختیار ایشان قرار داده نشده است؟ همچنین آقای ذوالفقاری هم بعنوان عضو تعاونی خواستار بررسی بیشتر بودند که اسناد در اختیار ایشان نیز قرار داده نشده است.
درباره فعالیت تجاری شرکت تعاونی باید عرض کنم که تمامی موارد ابتدا در جلسه هیات مدیره مطرح می شود و باید به تایید اکثریت هیات مدیره برسد، خوشبختانه فردی که در پرسش شما بعنوان هیات مدیره مطرح شده و خودش نویسنده صورت جلسات شرکت تعاونی بودنده اند.
مگر می شود عضو هیات مدیره در جلسه حضور داشته باشد، اعداد و ارقام مطرح شود و نهایتا صورت جلسه شود بعد بگوید در جریان نیستم! این ادعای کذب با بررسی صورت جلسات هیات مدیره کاملا معلوم خواهد شد. هر موردی که در جلسات مصوب شده مدیرعامل اجرا نموده است.
مصوبات هم اینگونه است که مدیرعامل جزییات کار را به هیات مدیره اعلام می کند بعد تایید یا رد می شود. البته همه تجار و بازرگانان لم و شگردهای خود را دارند، اما در نهایت میزان و قیمت کاملا مشخص است. حال اینکه کسی بخواهد از طرف دیگران اطلاعات کسب کند و به رقیب بازرگانی دیگر انتقال دهد ، اصولا و اساسا این اطلاعات به این شکل در اختیار هیچ فردی قرار نمی گیرد و این کار بسیار غیر اخلاقی است.

بر اساس این گفته، آیا در هیات مدیره تعاونی چاپخانه داران تهران خبرهای به بیرون درز می کند؟
بله بخاطر وجود بعضی شبهات یکسری از جزییات تجاری کسب وکار در تعاونی حفظ می شود.

شما به موضوع وجود درز اخبار در هیات مدیره اشاره کردید که منجر به حفظ و حراست بیشتر بخشی از اطلاعات تجاری تعاونی شده است ، در مقابل آقای ذوالفقاری معتقد است که فرآیند کلی چالش بین تعاونی و اتحادیه چاپخانه داران نیست و عملکرد تعاونی باید شفاف باشد، و شما معتقدید قبل از این اتحادیه و عواملش منجمله آقای ذوالفقاری قصدتخریب تعاونی را داشته اند و آغاز کننده ماجرا اتحادیه بوده است؟

دقیقا همین منوال طی شد. در ابتدا باید گفت شخصی که معتقد است این چالش اتحادیه و تعاونی نیست کاملا در اشتباه است و عمدا در پی تشویش اذهان عمومی صنف در راستای تخریب تعاونی چاپخانه داران است. فردی که حرف و نقد خود را بعنوان یک سهام دار با صدا و برنامه ریزی اتحادیه پیش می برد چطور این ادعا را دارد؟
اگر ایشان بعنوان سهامدار سوال داشتند، می توانست مستقیم به تعاونی مراجعه کند و پاسخ دریافت نماید، کما اینکه رییس هیات مدیره تعاونی را دعوت نمودند و به احترام ایشان در دفتر ایشان همه توضیحات و ابهامات شرح داده شد.
این چه اصول و اساسی است که سوالات را از رسانه و با برنامه ریزی اتحادیه چاپخانه داران بازگو کنند؟هر انسان عاقلی که به موضوع نگاه کند متوجه می شود که این تقابل و ایجاد چالش اتحادیه با تعاونی است نه سوال یک سهام دار از هیات مدیره تعاونی.
این تقابل اتحادیه حدود یک سال است برنامه ریزی شده و آقای ذوالفقاری و امسالهم این نوع تقابل را داشته اند. چطور طی سیزده چهارده سال گذشته آقای ذوالفقاری و دوستانشان به پرسش و شفاف سازی نیاز نداشتند و به یکباره وارد این بازی شده اند؟
نظر و دیدگاه شما در این رابطه چیست؟ چرا بعد از حدود چهارده سال و در یک بازه زمانی نزدیک انتخابات تعاونی این موضوعات مطرح می شود؟ شایان ذکر است آقای ذوالفقاری گفتند که یکسال و نیم پیش نیز این پرسشها را مطرح کرده اند و دوست دارند تعاونی شکل و سبک وسیاق کامل و جامع تری بگیرد.

در صورت نیاز به تغییر و تحول در هر مجموعه اقدامات عملی مستمر و مرحله به مرحله باید انجام شود. با شعارهای توخالی و ادعاهای اغراق آمیز پیشرفتی حاصل نمی شود. آقای ذوالفقاری این همه سال عضو تعاونی بودند و این همه سال سکوت کردند! حالا بواسطه نزدیکی که با اتحادیه دارند به یکباره در نزدیکی انتخابات دغدغه مند و خیرخواه تعاونی چاپخانه داران شده اند؟!
پیشنهادات و ادعاهای جناب ذوالفقاری و همفکرانشان است که فکر و شائبه ای ایجاد میکند و انسان را بیشتر به این سمت سوق می دهد که بحث، بحث تخریب تعاونی چاپخانه داران است و همزمان تدارک تیم و همفکرانشان برای کسب کرسی های تعاونی!
ایشان در گفتگوی خود مطرح کردند که فروش یازده میلیارد تومانی تعاونی طی سال را می توانند طی هفت روز کاری انجام دهند! واقعا باید پرسید با توجه به شرایط صنعت چاپ و شرایط اقتصادی و تحریمهای جهانی این اعداد و ارقام را چگونه و بر اساس چه متر و معیاری محاسبه می کنند؟ آیا به مشکلات عدیده چاپخانه ها آگاهید؟ آیا اطلاع دارند چه تعداد از اعضای تعاونی فعال هستند؟ چه امکاناتی دارند؟ چه نوع و چه میزان مصرف ملزومات دارند؟
واقعا چطور و برچه اساس شما اینگونه شعار میدهید و محاسبه میکنید؟ اگر بنا باشد اینگونه و با این سبک محاسبه کنیم من هم میگویم در یک ساعت می توانم صد میلیارد تومان جابجا کنم. شمایی که این حرفها را می زنید آیا توانسته اید در کسب وکار شخصی خود اینگونه کار کنید؟ و چرا بعد از آنهمه برگزاری جلسات در کارگروه ملزومات حتی یک حرکت عملی انجام ندادید؟
کسی که اینگونه ادعا می کند نیازمند سابقه و عقبه مستحکم است، چرخه کسب وکار خودتان چگونه بوده و به چه میزان سودهی رسیدید لطفا این الزامات اولیه را شفاف سازی کنید؟ کسی که دلسوز و با نگاه عام المنفعه است باید اعداد و ارقام حقیقی ارایه دهد، مدرک و سند و ادله داشته باشد.
ما در شرکت تعاونی چاپخانه داران تلاش کرده و میکنیم رویایی و بی حساب حرف نزنیم و براساس حقیقت و وضعیت حاکم گام برداریم، البته بعنوان عضو شرکت تعاونی و عضو هیات مدیره معتقدم جای رشد وجود دارد و هیچ وقت نگفتیم حداکثر رشد و حداکثر کار را کرده ایم و درب تعاونی را به روی هیچ شخص یا تفکر توسعه ایی نبسته ایم . من از طرف هیات مدیره اعلام میکنم هر شخص که در جهت پیشرفت تعاونی می تواند کمک کند بسم الله، منتظر پیشنهاد عملیاتی و کابردی هستیم.

آیا شما بعنوان بازرس از صدور فاکتور و نحوه خرید و فروش تعاونی مطلع هستید؟
بعنوان بازرسین روی همه ی خرید و فروش های تعاونی نظارت داریم

بر اساس گفته محمود ذوالفقاری، رییس هیات مدیره به وی گفته نحوه خرید تعاونی بر اساس اعتماد به مدیر عامل اقای مظاهری است، آیا شما تایید می کنید که این فرایند بر اساس اعتماد است یا شما بعنوان بازرسین نظارت کامل از استعلام خرید تا قیمت فروش اشراف دارید؟

آقای غفاری بعنوان رییس هیات مدیره صاحب یکی از دو امضاء دسته چک تعاونی چاپخانه داران تهران است و هر پرداختی که در تعاونی انجام می شود ایشان مطلع هستند، چطور ممکن است شخصی چک امضا کند و در جریان امور آن قرار نگیرید این حرف خنده دار و بیشتر شبیه شوخی سطح پایین است!
تمامی اسناد وجود دارد و صحبتهای جناب ذوالفقاری در این باره کذب محض است و همچنین ما بعنوان بازرس همواره موارد را بررسی میکنیم و تا کنون هم انحرافی مشاهده نکردیم.

بنظر شما هیات مدیره تعاونی چاپخانه داران تهران نیاز به تغییر دارد؟
برحسب نیاز همواره تغییرات ایجاد شده.

شما در انتخابات تعاونی کاندیدا می شوید؟
بله
از نظر شما کدام مهمتر است اتحادیه یا تعاونی؟
هر دو در جایگاه خود مهم و تاثیر گذار هستند

به نظر شما انتخابات تعاونی برای چاپخانه های بزرگ اهمیت دارد؟
واقعیت این است که رسالت تعاونی ارایه کالا با کیفیت و قیمت مناسب برای همه اعضا است و بدنبال سود دهی نیست؛ بنابر این می تواند برای چاپخانه های کوچک و متوسط مهم تر باشد.

آیا چاپخانه های بزرگ در انتخابات تعاونی شرکت می کنند؟
به هر حال برخی شرکت می کنند و بعضی نه، بنظر من بستگی به نیاز آنها به تعاونی دارد.

چند دوره در شرکت تعاونی حضور داشتید؟
دو دوره

عملکرد تعاونی طی این دوره را چگونه ارزیابی می کنید؟
قطعا موفق بودیم. به این نحو که هر سال نسبت به سال گذشته پیشرفت داشتیم، اما این که بگوییم به نقطه اعلا رسیدم خوب هیچ کسی در هیچ جا وهیچ کاری نمی تواند این ادعا را بکند. هر روز امکان پیشرفت و توسعه وجود دارد به ما هم جای ایراد هست، اما شرکت تعاونی تلاش داشته هر دوره نسبت به قبل رشد داشته باشد که به این هدف بصورت نسبی رسیده ایم و حفظ اموال سهام داران را بصورت احسن به پیش برده ایم.

در صحبتهای شما چندین بار اشاره کردید که چالش کنونی از سوی اتحادیه پایه گذاری و برنامه ریزی شده ، آیا ادامه این چالش به ضرر تعاونی چاپخانه داران نیست؟
ما در شرکت تعاونی اعتقاد داریم که انتقاد اگر سازنده باشد باعث رشد و تعالی می شود ولی انتظار تخریب و سو استفاده شخصی از تریبون اتحادیه را نداریم.

آیا شما در تعاونی به منتقدین فضا برای نقد می دهید؟
بله، همیشه درب تعاونی به روی همه باز بوده و هر کسی هر سوال یا نقدی داشته امکان طرح و دریافت پاسخ در حد توان و بضاعت مهیا است.

آقای ذوالفقاری هیات مدیره و مدیرعامل تعاونی را به مناظره دعوت کرد، آیا این کار را در راستای شفاف سازی می دانید؟
قطعا اینکار برنامه ریزی شده و در راستای رسیدن به اهدافی خاص است، اگر هدفش در راستای شفافیت بود می توانست با مراجعه به تعاونی و طرح مسئله به نتایج به مراتب بهتر و کارآمدتری برسند. از سوی دیگر آقای ذوالفقای که مدام دم از شفاف سازی تعاونی می زند چرا درباره اتحادیه کارهای ناکرده چاپخانه داران این شفافیت را خواستار نیست؟

واقعیت این است که انتقادهای زیادی به اتحادیه وارد است. طی دو سال گذشته بسیاری از چاپخانه ها تعطیل کرده اند و بسیاری دیگر در رکود کامل بسر می برند، حقیقت ناخوشایند این است که امروزه چاپخانه داران با دغدغه های زیادی مواجه اند منجمله موضوع مالیات، مالیات بر ارزش افزوده، کمبود کار، چاپخانه های دولتی و هزاران مشکل دیگر که از وظایف اتحادیه است و اتحادیه علیرغم تبلیغات زیاد، برای رفع مشکلات و بهبود فضای کسب و کار آنها کار مؤثری انجام نداده است.
بعنوان یک عضو اتحادیه این پرسش را بارها مطرح کردم که از زمان فعالیت آقای ابوالحسنی با این همه سر و صدا به کدامیک از وعده هایی که دادند عمل کردند؟ کدامبک به سرانجام رسید؟ چه بارمؤثری از روی دوش چاپخانه ها برداشتند؟
بنظر شما اتحادیه بصورت تک نفره اداره می شود؟
با احترام به اعضای هیات مدیره، اینطور بنظر می آید و این روند خروجی مؤثری هم برای اعضا تاکنون نداشته
شما معتقدید که اتحادیه بازده و خروجی ندارد، و همینطور معتقدید چالش اتحادیه و تعاونی از سوی اتحادیه برنامه ریزی و آغاز شده، از منظر شما چرا اینگونه است؟
کسی که ضعف دارد سعی می کند ضعفها و مشکلات خود را پشت دیگران پنهان نماید، شخصی که ضعف ندارد تلاش می کند در باره خود و توانمندیهایش مسایلی مطرح کند. اتحادیه چاپخانه داران بسیار ضعف دارد و بعلت نزدیکی انتخابات قصد دارند مشکلات را پشت تعاونی پنهان کنند البته تقابل معنی دار اتحادیه با هیأت مدیره تعاونی این شبهه را ایجاد میکند که در افکار اعضاء تعاونی یأس و ناامیدی بوجود بیاید و در نتیجه آرای سهامداران در انتخابات بسمت و سوی مورد نظر افرادی خاص که تاکنون عمل مثبتی از آنها دیده نشد پیش برود.
یکی از نکات مطروحه عدم شفافیت درآمد ساختمان تعاونی است، شما بعنوان بازرسین تعاونی از میزان و نحوه درآمد این ساختمان آگاه هستید؟
ابتدا این گفته را کاملا تکذیب می کنم، همه این موارد بر اساس محاسبه دقیق و کارشناسی شده صورت گرفته است. اینکه چه رقمی بوده، رقم کجا رفته همه و همه در صورتهای مالی تعاونی وجود دارد و کاملا شفاف قابل بررسی است و تنها نکته غیر شفاف ساختمان، اتحادیه است که از نظر وضعیت مالی پرداخت اجاره بها و کارهای صورت گرفته وضعیت مشخص ندارد.
از منظر شما تعاونی چاپخانه داران تهران تک نفره اداره می شود؟
خیر بصورت هیات مدیره کارها انجام می شود
شما فروش یازده میلیارد تومانی تعاونی طی سال ۱۴۰۰ را چگونه ارزیابی می کنید؟
این یک سوال کلی است. نسبت به سال گذشته با وجود شرایط اقتصادی حدود ۴۰% رشد داشته است. قضاوت با شما
عباس محمود آبادی بازرس دیگری تعاونی در تکمیل این پرسش گفت: اگر سود بیشتری در نظر گرفته می شد این رقم می توانست بیشتر باشد، اما در تعاونی هدف ما سود نیست، هدف و ماموریت تعاونی تهیه ملزومات با بهترین کیفیت و بهترین قیمت به چاپخانه ها ست.

اگر دوباره تعاونی به مناظره دعوت شود حاضر به مناظره هستید؟
هر چیزی قائده و قانون خود را دارد. مناظره هم قوانینی دارد، شما نمی توانید یک طرفه شخصی را به مناظره در محل و امکانات تبلیغاتی و با موضوعات مورد نظر خود دعوت کنید. این مناظره نیست محکوم کردن طرف مقابل است. مناظره پیش شرط های فراوانی دارد که باید رعایت شود و اصولأ اتحادیه با رفتار تقابلی با تعاونی صلاحیت اینکار را ندارد. اما اینکه این مناظره با چه شرایطی ،درکجا، با چه موضوعاتی توسط چه کسی برگزار شود مطرح است. تاکنون رئیس و نایب رئیس هیأت مدیره دو بار با روابط عمومی اتحادیه چاپخانه داران مصاحبه کرده اند و هیچکدام از آنها پخش نشده! چطور باید در چنین جوی که در اتحادیه وجود دارد مناظره منصفانه ای انجام شود.
طی چهارده سال گذشته تعاونی با تغییر کمی در هیات مدیره فعال است و هیچگاه طی این مدت از سوی یک تعاونی یا اتحادیه به مناظره دعوت نشده بود، علت این دعوتهای پیاپی به مناظره را چه می دانید؟

اولا در هیات مدیره شرکت تعاونی تغییرات بوده و اعضا تغییر داشته اند، نکته دیگر اینکه باید دید این مناظره توسط چه اشخاصی مطرح می شود، این افراد از کجا و کی آمده اند و با چه شرایطی می خواهند مناظره کنند.
سوال اینجاست آقای ذوالفقاری در سالهای گذشته چرا جلو نیامده است؟ امروز که با اتحادیه روابطی پیدا کرده اند بحث مناظره را پیش کشیدند. آیا یک شبه این مشکلات بوجود آمده و یک شبه راهکارهایی دارند که تعاونی را از صفر به صد برسانند؟!
بطور مثال ایشان منتقد موضوع توزیع الکل و مسایل واردات و قیمت آن در تعاونی هستند، به سابقه شرکتهای زیر مجموعه ایشان نگاه کنید، طی سالهای قبل بیش از هفتاد بشکه الکل از تعاونی خریداری کرده اند. اگر گران است چرا خریده اند؟ اگر مشکل گرانی نیست چرا اعلام می کنند من ارزان تر می توانم بخرم؟ طبیعتا وقتی با این موارد مواجه هستیم متوجه می شویم بحث شفا سازی وسیله ایی برای پنهان شدن است و موضوع انتخابات است و نه انتقاد در راستای بهبود و ارتقاء کار تعاونی چاپخانه داران تهران.

بنظر شما این گونه منازعات و مناظرات به نقع صنف و شرکت تعاونی است؟ چرا؟
خیر، انتقاد اگر بجا و سازنده باشد خوب و کار آمد است، اما این روندی که در پیش گرفته شده برای تخریب و کسب نفع شخصی از سوی گروهی خاص است.
بنابراین این موضوع را در راستای شفاف سازی نمی بینید؟
دقیقا این نوع انتقاد را در راستای تخریب شرکت تعاونی می بینم و باعث تضعیف صنف می شود. این فرآیند باعث می شود افرادی که سالم هستند و سالم کار می کنند دل زده شوند و کنار بروند و افرادی سودجو جایگزین می شوند.
بنظر شما تعاونی سالم کار می کند؟
بله، تعاونی کاملا سالم کار می کند
بنظر شما اتحادیه سالم کار می کند؟
هیچگونه بیلان و صورت مالی در مورد هزینه ها تاکنون از طرف اتحادیه برای اعضاء اتحادیه نشر نشده
شما عضو اتحادیه هستید؟
بله
آیا از اتحادیه خواستید که شفاف سازی کنند؟
من بشخصه نخواستم اما دوستان خواستند
این دوستان دقیقا چه کسانی هستند؟
اگر اجازه بدید اسم نبرم، اما شنیده ام که از اتحادیه خواستند شفاف سازی مالی کند
این دوستان پاسخی هم دریافت کرده اند؟
خیر، تاکنون پاسخی مدون رویت نشده

در پایان محمود آبادی با اشاره به رسالت شرکت تعاونی چاپخانه داران تهران گفت:
شرکت تعاونی چاپخانه داران تهران با مدیران چاپخانه طرف معامله است و باید منافع این بخش از صنعت را در نظر بگیرد، ما با پیگیری اجناس مورد نیاز را با کمترین سود برای چاپخانه داران تهیه میکنیم. متاسفانه دوستان شرکت تعاونی را با بنگاه های اقتصادی سود محور اشتباه گرفتند و اعداد و ارقامی که اعلام میکنند با هیچ منطقی جور در نمی آید.
وی افزود: بطور مثال در زمانی قیمت ارایه شده یک بشکه الکل سه میلیون تومان بود که در بازار قیمت حدود پانزده میلیون بود اگر تعاونی به دنبال سود بود می توانست رقمی بیشتر برای فروش پیشنهاد دهد پس ما در تعاونی بدنبال سود نیستیم.
همچنین منتظری نیز درپایان گفت: بسیار علاقمندم که جناب ذوالفقاری همین گونه که دنبال شفاف سازی در تعاونی است نگاهی هم به اتحادیه داشته باشد و در این راستا چند نکته را نیز به ایشان متذکر می شوم:
۱. جناب آقای ذوالفقاری شما چرا از اتحادیه نمی پرسید که در این دوران برای رونق کسب و کار چاپخانه ها چه کرده اید؟ آیا همه مشکل صنف یک بشکه الکل کمتر یا بیشتر گرفتن است؟ چرا شما این شفاف سازی را از اتحادیه نمی خواهید؟
۲. شما که یکباره و ناگهانی دلسوز صنف شده اید، چرا هیچگاه از تعطیلی و بیکاری روزافزون چاپخانه ها که در دو سال اخیر شتاب گرفته تاکنون سخنی نگفته اید؟مگر نه اینکه همواره در سفر و حضر در کنار رئیس اتحادیه بوده اید؟
۳. چرا در مورد قصه غم انگیز از دست دادن چاپ دیجیتال که اتحادیه و صنف را خفیف و ضعیف کرد سکوت کرده اید؟
۴. چرا در مورد فعالیت های چاپخانه های دولتی و عمومی که کارهای چاپخانه ها را میگیرند و میبرند بی تفاوتید چرا در مورد تثبیت و اجرائی شدن تعرفه های چاپی دلتان نمی سوزد؟ مگر نه اینکه تمام اینها وعده های ناکرده اتحادیه بوده است؟
۵. و در آخر اینکه حضور پررنگ شما در طی حدود دو سال گذشته در اتحادیه چه دردی از چاپخانه ها را دوا کرده که حال با مناظره و مصاحبه میخواهید تعاونی را ارشاد کنید؟