کاغذهای مانده در گمرک با ارز ۴۲۰۰ تومانی ترخیص شوند

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: کاغذهای چاپ، تحریر و روزنامه ای که با نرخ ۴۲۰۰ تومانی تامین ارز شده اند و در برخی از گمرکات موجودند باید با همان قیمت ارز ترخیص شوند.

به گزارش ایرنا از وزارت صنعت، «افسانه محرابی» روز دوشنبه افزود: ارز مورد نیاز برای واردات و مواد اولیه تولید کاغذهای چاپ، تحریر و روزنامه باید در اولویت ویژه بانک مرکزی قرار گیرد.
وی اظهار داشت: فقط ۲۷ درصد ثبت سفارشات تایید شده توسط وزارت صنعت، از طرف بانک مرکزی گشایش اعتبار شده، مقادیر کمتری از آن منجر به انتقال ارز به فروشنده و در نهایت مقادیر کمتری کاغذ وارد شده است.
مدیر کل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت ادامه داد: اکنون گمرکات در هماهنگی با بانک مرکزی، همه ثبت سفارش هایی که با نرخ ۴۲۰۰ تامین ارز شده و بعضی از آنها وارد کشور شده اما ترخیص نشده اند را ملزم به پرداخت ما به التفاوت تا نرخ ارز نیمایی دانسته اند.
وی بیان داشت: طبق مصوبه کارگروه تنظیم بازار، از مرداد ۹۷ مسئولیت بررسی درخواست واردکنندگان و تامین همه نیازهای واقعی بازار، مدیریت و نظارت آن تا انتهای زنجیره ارزش و تحویل به مشتری به کارگروهی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محول شده و از بهمن همان سال مقرر شد از مرحله ثبت سفارش تا انتهای زنجیره تامین مسئولیت با کمک سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان انجام شود.
وی تاکید کرد: بر این اساس، مسئولیت تامین کاغذ روزنامه با توجه به کاربری آن در چاپ مطبوعات با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
محرابی گفت: پیشنهاد وزارت صنعت این است که کاغذهای چاپ، تحریر، روزنامه، بالکی و LWC (نوعی کاغذ پوشش دار سبک در مجلات، کاتالوگ ها، لاورقی ها و چاپ تجاری) از دریافت ارز با نرخ رسمی خارج شوند.
وی افزود: طبق بررسی های دوره ای سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، فروش حواله و امتیاز سهمیه کاغذ در سطح بازار توسط ناشران، از مشکلات ایجاد شده در این حوزه است، البته قیمت کاغذ در بازار آزاد بسیار بالاتر از قیمت کاغذی است که حتی با ارز نیمایی وارد کشور می شود.
پیشتر «ابوالفضل روغنی گلپایگانی»، رئیس سندیکای کاغذ و مقوای ایران به ایرنا گفت: تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کاغذ فساد انگیز بوده و مشکلات و دردسرهای زیادی ایجاد کرده است؛ به طوری که اگر ارز دولتی را از کاغذ برداریم، قیمت ها شفاف شده و به ارزش واقعی خود نزدیک می شود.
وی ادامه داد: عمده ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص یافته به کاغذ به چرخه مصرف مردم بازنگشته و شاهدیم کاغذ تحریر یا مطبوعات با قیمت آزاد به فروش رسیده است.