کاربرد انواع برچسب و لیبل ها

لیبل‌ها، محصولاتی هستند که اطلاعات مفیدی را درباره محصولات به کاربران انتقال می‌دهند. لیبل‌ها دارای انواع مختلفی هستند که در شرایط و موقعیت‌های متفاوت قابل استفاده می‌باشد. لیبل ها بر اساس انعطافی که در تولید و مصرف دارند دارای بیشترین کاربرد در بازار حفاظت از برند هستند. مهمترین لیبل ها از نظر کاربرد و نحوه چسباندن به دسته های زیر تقسیم می شوند:

لیبل بارکدی

بارکدها تکنولوژی‌هایی محسوب می‌شوند که با رمز گذاری بر روی اطلاعات می‌توان با کمک دستگاه‌های بارکدخوان آن‌ها را رمزگشایی کرد و در نهایت این اطلاعات را از الگوریتم تصویری به نوشتار تبدیل نمود. لیبل بارکدی نیز از این تکنولوژی بهره می‌گیرد و می‌تواند هر اطلاعاتی را روی آن به ثبت رساند.

لیبل بارکدی به طور معمول دارای سایز‌های کوچکی می‌باشند تا کاربران بتوانند آنها را بر روی هر مکانی به راحتی متصل نمایند. البته این نمونه لیبل‌ها را می‌توان با هر ابعادی چاپ نمود.

لیبل کاغذی

لیبل‌های کاغذی، از تنوع بالایی برخوردار هستند و به ۳ گروه لیبل آرت که شامل لیبل نیمه گلاسه و یا نیمه براق می‌شود، گلاسه و مات تقسیم بندی می‌شوند. لیبل کاغذی در همه صنایع بویژه بسته‌بندی محصولات، صنعت پوشاک، دارو، نساجی و مواد غذایی و خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لیبل کاغذی رایج‌ترین و ارزان‌ترین لیبل موجود در صنعت بارکدینگ است. از معایب آن می‌توان آسیب‌پذیری بالای آن در برابر پاره شدن و مقاومت پایین در برابر محیط مرطوب و همچنین در تماس مستقیم با انواع مواد شیمیایی را نام برد.

لیبل رولی

لیبل‌های رولی روی محصولات، نشان از کیفیت و نوع محصول تهیه شده در شرکت‌ها دارند. لیبل‌های رولی از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار هستند. انواع مختلفی از این لیبل‌ها، ضد آب هستند و یا در برابر روغن مقاومت بالایی را نشان می‌دهند و می‌توانند در برابر این عوامل چاپ و نوشته‌های خود را حفظ نمایند. از دیگر ویژگی‌های لیبل‌های رولی می‌توان به قابلیت نوشتن بر روی آنها اشاره نمود. به طور معمول لیبل‌هایی که این خاصیت را دارند، دارای ضخامت بیشتری از دیگر لیبل‌های این نوع می‌باشد.

لیبل متالایز

لیبل متالایز به طور معمول به رنگ نقره‌ای است و مشابه ورق‌های فویل آلومینیومی می‌باشد. متالایز به دو صورت فیلم و کاغذ مورد استفاده قرار می‌گیرد. لیبل متالایز مقاومت بالایی را از خود در برابر پاره شدن نشان می‌دهد. این در صورتی است که با اینکه متالایز کاغذ مانند متالایز فیلم ظاهر براق و شفافی دارد اما مقاومت چندانی در برابر پاره شدن ندارد.

از لیبل‌های متالایز در صنعت مواد غذایی نظیر دلستر و نوشابه، صنایع بهداشتی و آرایشی، محصولات صوتی و تصویری، قطعات صنعتی و خودرویی و نیز لوازم خانگی استفاده می‌شود.

لیبل متالایز

لیبل شیشه‌ای

لیبل‌های شیشه‌ای، از انواع لیبل‌های پشت چسب‌دار می‌باشد که با متریالی ساخته شده‌اند که می‌توان هر دو طرف لیبل را به خوبی مشاهده نمود. به طور معمول لیبل‌های شیشه را با پلی استر شفاف تهیه می‌کنند تا هم دو طرف آن را بتوان مشاهده نمود و هم آنکه از ماندگاری و استحکام بالایی برخوردار باشند. این نمونه از لیبل‌ها هزینه معقولی دارند و بسیار مقرون به صرفه می‌باشند. این دسته از لیبل‌ها نظیر لیبل‌های متالایز دارای خاصیت ضد آب هستند و مقاومت بالایی را در برابر رطوبت از خود نشان می‌دهند.

لیبل ژله‌ای

لیبل‌های ژله‌ای، متداول‌ترین لیبل‌هایی هستند که شفافیت و زیبایی آنها سبب شده تا مورد استقبال بسیاری از کاربران قرار بگیرند. لیبل‌های ژله‌ای خاصیت ضد آب هستند و ماندگاری و دوام آنها حدودا ۵ سال برابر نور خورشید محاسبه شده است. همچنین مقاومت شیمیایی بالایی با قرار گرفتن در برابر حلال‌های رقیق کننده و پاک کننده از خود نشان می‌دهند و دارای چسبندگی قوی هستند.

لیبل ژله‌ای

لیبل ضد آب

لیبل‌های ضد آب، برای آن دسته از محصولاتی به کار برده می‌شوند که در محیط و شرایط مرطوب قرار دارند. این نوع لیبل‌ها می‌بایست از ماندگاری و دوام بالایی برخوردار باشند، چسب آن به راحتی از بین نرود و در برابر آب مقاومت بالایی داشته باشد. لیبل‌های ضد آب می‌توانند در دماهای متفاوت مقاومت مناسبی را از خود نشان دهند و لوگو، طراحی و نوشته‌های آن، به صورت خوانا باقی خواهد ماند. این لیبل‌ها در برابر خش خوردگی و پاره شدن مقاومت بالایی دارند.

لیبل گچی

لیبل گچی در دسته لیبل‌های امنیتی قرار می‌گیرد که کار با آنها بسیار آسان است و هزینه مناسبی را در مقایسه با دیگر لیبل‌های امنیتی دارد. لیبل‌های گچی و یا خردشونده، لیبل‌هایی هستند که اغلب جهت گارانتی و یا پلمپ محصولات متفاوت استفاده می‌شوند.

این نوع لیبل‌ها مقاومت بالایی را نسبت به ضربات و صدمات احتمالی از خود نشان می‌دهند، به دستکاری حساسیت بالایی دارند، دارای قابلیت شخصی‌سازی هستند و به دو صورت مستطیلی و دایره‌ای قابل چاپ می‌باشند.

لیبل یووی

موادی که بر روی این لیبل قرار می‌گیرد، توسط اشعه‌های فرابنفش تهیه می‌شوند که دلیل نامگذاری این لیبل به همین موضوع بر می‌گردد. آن دسته از لیبل‌هایی که دارای روکش یووی هستند، می‌توانند بر روی تمامی اقلامی نظیر بروشور، کاتالوگ، محصولات و کارت ویزیت مورد استفاده قرار بگیرد.

پوشش لیبل یووی سبب می‌شود تا بافت رنگ‌های داخلی لیبل غنی‌تر شود و لیبل زیباتری به چاپ می‌رسد. این نوع لیبل‌ها، وضوح و شفافیت تصاویر و مطالب چاپی را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود تا جزییات به راحتی مشاهده شوند. مواد و متریال تشکیل‌دهنده لیبل یووی، در زمان ساخت هیچ گونه آسیبی به محیط زیست وارد نمی کنند که به اصلاح EF نام گذاری می‌شوند.

لیبل های پشت چسب دار

لیبل‌های پشت چسب‌دار نقش پررنگی را در بازار ایفا می‌کنند. ویژگی‌های محصولات، معرفی و ثبت برند، وجه تمایزها و تاریخ مصرف‌ها از جمله اطلاعاتی هستند که لیبل‌های پشت چسب‌دار به کاربران ارائه می‌دهند. افزایش فروش کسب و کارها، سهولت در انبار گردانی و چیدمان محصولات، معرفی بارکد خاص و قیمت محصولات از دیگر فواید و مزایای استفاده از لیبل‌های پشت چسب‌دار محسوب می‌شوند.

این نوع لیبلها بیشترین کاربرد را در بازار امنیت وحفاظت از برند دارند اجزای مختلف لیبل پشت چسب دار تشکیل شده از:

لایه رویه و لایه زیره برای تولید متریال های با کاربرد این نوع لیبل از انواع چسب های پایه آب، پایه حلالی، گرما ذوب، uv و غیره استفاده می شود که هر یک کاربردی ویژه دارند رویه برچسب بیشتر از جنس کاغذ، فیلم پلیمری، فویل آلومینیوم یا سطح سلولوزی است زیره هم معمولا از جنس کاغذ، پلی استر یا استرو پلی پروپیلن است. رویه های از جنس  فیلم پلیمری می توانند شفاف، مات، براق، متالیزه، سفید یا رنگی باشند.

با ورود فیلم ها و چسب های نانو به بازار لیبل های پشت چسب دار شاهد لیبل هایی با ویژگیی های خاص هستیم مانند برچسب های یک طرفه کننده نفوذ اکسیژن، حساس به بخار و برچسب های بادوام مقاوم در برابر آب، حلال های قوی، اسید و قلیا، نور خورشید، باد و شرایط  خشن و حرارت تا دمای ۳۸۸ درجه سانتیگراد و برچسب های مقاوم تا دمای ۱۹۶- درجه سانتیگراد برای استفاده در نیتروژن مایع از این دسته اند.

درست در نقطه مقابل، برچسب هایی هستند که با قرار گرفتن در آب گرم به تدریج رویه و چسب در آب حل می شود. برچسب های ویزا، لیبل های گارانتی و لیبلهای پلمپ از انواع لیبل های امنیتی پشت چسب دار ضد جعل و دستکاری هستند.

در برچسب های کاغذی پلمپ و گارانتی باید دقت شود که چسب پشت آنها از نوع آکریلیک دایمی باشد و قسمت هایی از لیبل نظیر گوشه ها میانه اضلاع و وسط آن برای جلوگیری از جدا سازی نیم تیغ شود فناوری های تولید لیبل های چند لایه و چاپ فلکسو روی قسمت چسب دار این نوع لیبلها را ایمن تر ساخته و جعل آنها را دشوار میسازد.

لیبل ها

لیبل اسکراچ

لیبل اسکراچ از انواع برچسب‌های امنیتی به شمار می‌رود که به طور معمول بر روی کارت‌های تلفن، کدهای قرعه کشی و دیگر محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرند.‌ موادی که بر روی لیبل‌های اسکراچ پوشیده می‌شوند، به کمک فرایند‌ها و تجهیزات پیشرفته تهیه می‌شوند که به راحتی قابل تخریب نیستند.
لیبل‌های اسکراچ از چسبندگی مطلوب و هزینه‌های مناسبی برخوردار هستند. این دسته از لیبل‌ها دارای خراش پذیری منطقی هستند.

لیبل های استرچ و شرینک اسلیو

برای تولید لیبلهای شرینگ، فیلم های تک لایه شفاف یا سفید با ویژگی انقباض بر اثر حرارت نظیر opspetGpvc را پس از چاپ و برش به صورت استوانه در آورده و درز همپوشانی شده را با حرارت یا امواج مافوق صوت سیل می کنند. فیلم اسلیو شده را بصورت لوله ای جمع می کنند و به واحد بسته بندی شرکت های تولید کننده تحویل می دهند این شرکت ها در انتهای خط بسته بندی دستگاه لیبل شرینک را نصب می کنند.

این دستگاه رول لیبل های اسلیو شده را پس از باز شدن دراندازه معین برش زده و به دور بطری ها پرتاب می کند نقاله حامل بطری ها داخل تونل هوای گرم یا بخار میرود و پس از عبور از تونل، لیبل فیلمی شرینک اسلیو بر اثر دمای بالای تونل (۹۰ درجه) منقبض شده و به بدنه بطری میچسبد.

مهمترین ویژگی درانتخاب نوع فیلم شرینک درصد شرینک پذیری آن در جهت رول و عرض آن است. استفاده از فیلم های استاندارد، پوشش یک دست مرکب سفید و مرکب های متالیک، ورنی مات موضعی، فویل کوبی سرد، فیلمهای شرینک هولوگرافیک و نیز دقت و کیفیت فرایند های اسلیو سازی و پرفراژ در ایمنی یک لیبل شرینک اسلیو نقش اساسی دارند. علاوه بر این موارد میتوان از طراحی گرافیک امنیتی و مرکبهای امنیتی هم بهره جست.

لیبل های دور پیچ (چاپ گرم)

لیبلهای دور پیچ بیشتر از متریال های فیلمی رول بصورت تک و دو لایه تهیه شده و با چسب گرما ذوب الصاق می شوند در نوع دو لایه هدف جلوگیری از تماس مستقیم با سطح چاپی و ارتقای اصول بهداشتی است. با طراحی گرافیک امنیتی، چاپ کدهای دوبعدی متغیر و مرکب های خاص میتوان امنیت این نوع لیبلها را افزایش داد.

لیبل ها قابل الصاق با چسب سرد

این نوع لیبل ها اغلب از جنس کاغذ انتخاب می شوند و با چسبهای پایه آب الصاق می شوند. بافت دار کردن کاغذ، برجسته سازی، فویل کوبی، استفاده از مرکبهای متالیک و فلورسنت، طراحی گرافیکی امنیتی، مرکبهای امنیتی و دایکات در اشکال خاص می تواند ایمنی لیبل را افزایش دهد. البته کیفیت چسب هم باید به اندازه ای باشد که لیبل سالم از بطری جدا نشود.

تمبرهای پستی

با چسب مخصوص (PVA)، تمبرهای مالیاتی سیگار و مشروبات الکلی از جمله لیبلهای امنیتی هستند که برابر استاندارد ایزو تولید و با برچسب سرد الصاق می شوند. رعایت جهت راه کاغذ در این نوع لیبل اهمیت ویژه ای دارد.

لیبل های پوشش درب

همان لیبلهای از جنس فیلم، کاغذ وفویل آلومینییوم موسوم به لید هستند که برخی اوقات بصورت تک لایه و برخی بصورت لمینیت برای درپوش ظروف و بطری ها و پوشش بلیسترها به کمک سیل القایی و سیل حرارتی مستقیم بکار می روند. اولین گزینه پیش از ارتقای امنیتی لیدها، استفاده از چسب و لایه های فیلمی مناسب است که لید با فشار مناسب از ظرف جدا می گردد و قبل از جدا شدن از ظرف پلاستیکی یا شیشه ای پاره نشود.

استفاده از طراحی گرافیک امنیتی، مرکبهای خاص، فویل و فیلم هولوگرافیک امنیت لید را افزایش می دهد. اما خلاقیت در طراحی، تولید و استفاده از تجهیزات منحصر بفرد تولید هم راه حل مفیدی برای جلوگیری از جعل است.

لیبل های پوشش درب

لیبل ها IML

از جمله روش های دیگر لیبل چسبانی فناوری IML(in mold labeling) روی ظروف پلاستیکی است. ظروف پلیمری تولیدی با این روش نسبت به بقیه ظروف ایمنی بیشتری در برابر جعل دارند. در در این روش لیبل های چاپ شده اغلب روی فیلم های پلیمری پلی پروپیلن را پس از دایکات در اشکال معین در دستگاه تزریق پلاستیک و قبل از تزریق مواد مذاب پلاستیکی در داخل قالب به کمک القای بار الکتریکی یا مکش توسط ربات جایگذاری می کنند. با تزریق مواد به داخل قالب، لیبل یا ظرف پلاستیکی یک تکه می شوند.

افست، فلکسو، گراورو دیجیتال از تکنیک های مورد استفاده در چاپ لیبلهای IML است و میتوان متناسب با تیراژ از هر یک بهره گرفت همچنین میتوان پس از چاپ از پوشش وزنی مناسب برای تماس ایمن با مواد غذایی استفاده کرد.


انواع تگ ها و لیبل های آویز

برای افزایش ایمنی در انواع تگ ها علاوه برتکنیک های رایج چاپ مرکب های متالیک، فلورسنت و فسفر سانس، ورنی های موضعی، فویل کوبی، برجسته و فرو رفته سازی، پانچ، دایکات، لمینیت و چاپ انواع کدها، می توان از طراحی گرافیک امنیتی برای ایجاد تصاویر مخفی استفاده کرد یا از افکت پیگمنت ها برای ورنی یا مرکب امنیتی استفاده کرد.

استفاده از قطعات و نوارهای هولوگرافیک روی تگ یا استفاده از متریال های منحصر بفرد پارچه ای، پلاستیکی و چرم نیز انتخاب خوبی است. برش و پرفراژ چاپ به وسیله لیزر هم ایمنی تگ را افزایش می دهد. البته می توان لایه های RFID را نیز درون تگ ها جاسازی کرد. تگ های آویز بیشترین استفاده را در صنعت پوشاک، کیف و کفش دارند.

لیبل های خاص

لیبل های RFID، لیبل های چند لایه ودفترچه ای، برچسب های چمدان در فرودگاه ها، تمبرهای پستی و لیبل های هوشمند از جمله لیبل های خاص هستند. در این نوع لیبل ها از آنتن و میکروچیپ استفاده شده تا مشخصات کالا بصورت الکترونیک در لیبل ذخیره و قابل خوانش یا نگارش بدون تماس از فاصله های مختلف و با استفاده از سیستمهای الکترونیک باشد.

در جدید ترین نوع لیبل های RFID موسوم به NFC که روی گوشی های تلفن همراه الصاق می شود امکان تراکنش بانکی با استفاده از گوشی تلفن همراه میسر شده است. بدین ترتیب گوشی تلفن شما حکم کارت بانکی شما را خواهد داشت تگ های ضد سرقت EAS هم نوعی لیبل RFID محسوب می شود.

در لیبل های دو لایه یا چند برگی میتوان ده ها صفحه اطلاعات را تا کرده و در لیبل جا داد تا برای مصرف کننده اطلاعات بیشتری از محصول قابل دسترسی باشد. لیبل های خاص را میتوان با انواع تکنیک های چاپ امنیتی ضد جعل کرد فرم های کاغذ های اداری که در بخشی از آنها نیاز به یک یا چند برچسب باشد هم در گروه لیبلهای خاص قرار می گیرند.