خودکفایی کاغذ با پیشرفت قابل توجهی به مسیر خود ادامه می دهد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برنامه دولت برای خودکفایی در تولید کاغذ گفت: کارخانه کاغذسازی زاگرس در استان فارس یکی از امیدهای اصلی عملیاتی شدن این هدف است و امید ما این است که با بهره‌برداری از این کارخانه مشکل کاغذ تحریر در کشور حل شود.

به گزارش خبرگزاری موج فارس، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پنجشنبه در حاشیه بازدید از کارخانه کاغذ «زاگرس»در استان فارس در خصوص وضعیت خود کفایی کاغذ در کشور گفت: از ابتدای فعالیت دولت مردمی اعلام کردیم که به سوی خودکفایی در تولید کاغذ حرکت خواهیم کرد و طبق برنامه ریزی ها با قدرت در این مسیر حرکت ادامه دارد و تاکنون اتفاقات مهم و مثبتی در رفع مشکلات کارخانجات تولید کاغذ رقم خورده است.

وی همچنین به حمایت بخش های مختلف دولت مردمی از صنعت خودکفایی کاغذ اشاره کرد و گفت: در این زمینه وزارت آموزش و پرورش قدم اول را برداشته است و با عقد قراردادی از سال آینده ۴۵ هزار تن کاغذ مورد نیاز کتاب‌های درسی از تولید داخلی تأمین خواهد شد و تلاش می‌شود که تمامی نیازمان در حوزه کتاب مدارس، مطبوعات و نشریات با کاغذ داخلی تأمین شود.

اسماعیلی همچنین در خصوص کارخانه تولید کاغذ «زاگرس» گفت: کارخانه زاگرس مجموعه کم نظیری در حوزه تولید کاغذ به شمار می‌رود، زیرا عمده مشکلات این مجموعه به کمترین سطح ممکن رسیده است و سال گذشته هم با دستورات رییس جمهور در سفر استانی خود بسیاری از موانع این کارخانه مرتفع شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: با همه وجود تلاش خواهیم کرد طبق وعده دولت مردمی و با کمک بخش خصوصی نیازی به واردات کاغذ نداشته باشیم و به خودکفایی برسیم.

کارخانه کاغذسازی زاگرس فارس واقع در جاده شیراز – مرودشت، با برخورداری از دستگاه‌ها و تجهیزات مدرن، ظرفیت تولید سالانه ۱۲۵ هزار تُن انواع کاغذ را از محل کاغذهای بازیافتی دارد و از پروژه‌های مهم اقتصاد مقاومتی کشور محسوب می‌شود. ساخت این کارخانه نزدیک به یک دهه پیش آغاز شده است.

تاکید بر تسریع روند ساخت تالار مرکزی شیراز

بازدید از تالار مرکزی استان فارس از دیگر برنامه های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دومین روز سفر استانی خود به استان فارس بود که وزیر فرهنگ در حاشیه این بازدید ضمن اشاره به اهتمام دولت مردمی بر تکمیل پروژه های نیمه تمام نسبت به تامین بودجه مناسب برای تسریع روند تکمیل این پروژه تاکید کرد.

بازدید از کتابخانه شهید دستغیب

همچنین محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از کتابخانه عمومی شهید دستغیب شیراز که این روزها روند بازسازی آن در حال تکمیل است، برای تامین بودجه کافی برای تسهیل روند بازسازی این کتابخانه قول مساعد داد.

گفتنی است، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه گذشته چهارشنبه در قالب جدیدترین سفر استانی خود در مراسم «یاد روز حافظ» در تالار حافظیه شیراز حضور یافت.